1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Putin Tekrardan Rusya’nın Başkanı Seçildi

Putin Tekrardan Rusya’nın Başkanı Seçildi

Putin Tekrardan Rusya’nın Başkanı Seçildi
1

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yapılan başkanlık seçimleriyle %77’lik büyük bir oy alarak yeniden Devlet Başkanı seçildi.

İkinci Dünya savaşının sonlanmasının ardından ülkelerdeki ekonomik çöküş ve siyasal kutuplaşmalar, iki büyük ülke arasında başlayacak olan Soğuk Savaş dönemine zemin hazırlamıştı. Bu bağlamda Dünya’nın birçok ülkesi SSCB güdümünde komünist rejimler kurmuş diğer çoğunluğu da ABD öncülüğünde liberal sistemler kurmuşlardı. Kurulan paktlar, ittifaklar ve NATO; tüm insanlığın ikiye bölünmesine ve Dünya’da büyük kitlesel hareketlere, bölünmelere yol açmıştı.

Bu iki kutuplu Dünya düzeni 1945 yılından sonra 1990’lı yıllara kadar devam etti. Hatta bununla ilgili bazı rivayetlerde mevcut ki onlardan biri; bilim adamlarının ABD’nin tek süper güç olmasını engellemek için ve Dünya’da dengeyi sağlayabilmek amacıyla nükleer buluşlarını insanlığın sonu gelmesin diye SSCB’ye vererek dengeyi sağladığı yönündedir.

25 Aralık 1991’de SSCB’nin yıkılması ve ardından iki kutuplu düzende ABD’nin tek süper güç kalması, Soğuk Savaşın galibinin ABD olduğu yönünde görüşlere vesile oldu. SSCB dağıldı ortaya bir sürü yeni devletler çıktı ardından Rusya Federasyonu Moskova’da ilan edildi. Bu gelişmeler esnasında bizim ülkemizde de siyasi çatışmalar mevcuttu.

Peki bu bilgileri niye verdik? Bizi Soğuk Savaşı hatırlatmaya iten sebep neydi? 

Soğuk Savaşın ardından ekonomik çöküş yaşayan Rusya, Boris Yeltsin’in başa gelmesiyle yeni bir sistemle var olmaya devam etti. Yeltsin’in uyguladığı ekonomik politikalar, Rusya’yı kalkındırmak için yeterli olmadı ve Rusya kriz ortamından kurtulamadı. Ardından bugün tekrardan Devlet Başkanı seçilen Vladimir Putin dönemi başladı ki; bizi ilgilendiren kısım da burası.

Ekonomik ve Sosyal çöküntünün olduğu bir dönemde uyguladığı politikalarla Rusya’yı ekonomik kriz ortamından çıkararak Putin, Rus halkının gözünde konumunu yükseltmeye başlamıştı. Ayrıca Putin, eski MİT Müsteşarı Merhum Mahir Kaynak’ın ifadesiyle Mustafa Kemal gibi istihbarat örgütünün Haber Alma elemanıydı. Yani KGB’de yetişmiş, eğitim almış ve yakın dövüş sanatı gibi birçok konuda özel eğitimli olduğu görülüyor. Tabi burada KGB elemanıydı derken istihbarat filmlerindeki gibi bir profilde değil, zaten bu tarz filmlerin gerçekle bağdaşmadığı Mahir Kaynak tarafından da söyleniyor.

Putin bugün %77’lik büyük bir oy aldı. Bunun ardında çeşitli iddialar her zaman ki gibi var, Putin’i otoriter bulanlarda var, belki de öyle olabilir ama burada önemli olan Putin’in diplomatik ve siyasi başarılarının göz ardı edilemeyeceği. 
Rusya’yı kriz ortamlarından çıkararak bugün tekrar Dünya’nın bir otoritesi haline getirmesi bunun en büyük ispatı. Prof. Dr. İlber Ortaylı da Yakın Tarih kitabında Putin’in son yüzyıla adını yazdıran büyük devlet adamlarından biri olduğunu belirtiyor. Tabi burada, iç politika meselelerini değil dış politika da yaptığı kurnazca ve mantıklı manevraları esas olarak alıyor. Zaten İlber hocanın olaya bu açıdan bakması da gayet mantıklı. 

Ayrıca Oliver Stone’un hazırladığı 4 bölümden oluşan Putin belgeselini izlediğinizde, Putin’in gayet hazır cevap ve zeki bir adam olduğunu görmüş oluyorsunuz(nesnel bir şekilde bakınca). Durum böyle olunca Boris Yeltsin gibi sürekli sarhoş gezen ve alaycı hareketler yapan başkandan sonra, insanların neden Putin’i desteklediğini anlayabiliyoruz galiba 🙂

 

 

 

Melih KÖSEOĞLU

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap