1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Pratik Yaşam: Akıllı Evler

Pratik Yaşam: Akıllı Evler

Pratik Yaşam: Akıllı Evler

Bu yazımda Akıllı Ev Sistemleriyle ilgili üniversite dönemimde ve sonrasında  yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgi ve tecrübelerimi aktaracağım. Üniversite dönemimin son sınıfında bitirme projesi olarak da hazırladığım, “Akıllı Ev Sistemi” nedir, artıları ve eksileri nelerdir, günümüzde yaygınlaşmamasının sebepleri nelerdir gibi sorulara bu yazımda cevaplar buldum.

 

 

 

Normal bir ailenin enerji giderlerini arttıran ve gereksiz enerji tüketimine neden olan en büyük etkenler, gereksiz yere açık bırakılan ışıklar, yüksek seviyelerde çalıştırılan ısıtma ve soğutma sistemleri, evin kullanılmayan bölgelerinin ısıtılması, gün ışığından gerektiği kadar faydalanamama, açık bırakılan cihazlar ve benzeri durumlardır.Isıtma sistemlerinin otomasyonla denetimi bir evin ısı enerjisi tüketimini %10, gereksiz ocakların söndürülmesi, yakılan ışıkların %90 parlaklıkta yakılması, cihazların ucuz tarife zamanlarına göre programlanması gibi yöntemler ise elektrik enerjisi tüketimini %30’a varan oranda azaltabilir. Akıllı ev kavramı birçok farklı yerde kullanılmaktadır, ancak gerçek anlamda akıllı evin ne olduğunu anlamak için öncelikle evleri sınıflandırmak gerekir. Teknolojik evler gelişmişlik sırasına göre üç ana başlık altında toplanabilir.

 

 

 

 

Kontrol edilebilir evler
Kontrol edilebilir evler mevcut cihaz ve sistemlerin çeşitli kumanda sistemleri ile kolaylıkla kontrol edildiği evlerdir. Yani ev sadece o anda komut alarak o an istenilen durumu oluşturur. Bu tip evler de kendi aralarında; evdeki tüm eşyaların tek bir uzaktan kumanda ile kontrol edildiği durumlar, farklı aletlerin birbiriyle bağlantısı olduğu durumlar ve görünmez kontrol ünitesiyle yönetilen evler gibi kategorilere ayrılmaktadırlar.

 

 

 

Programlanabilir evler
Bu evler statik programlama ile evde yaşayan insanların daha önceden girdiği eylem zincirine tepki verebilen evlerdir. Bu evlerde kullanılan yazılım güvenilir olmalıdır. Evlerin kötü yanı, değişik bir senaryo istendiğinde sisteme statik olarak girilmesi gerekliliğidir. Bir senaryodan memnun olunmamışsa, bu senaryoyu değiştirmek evde yaşayanlar tarafından yapılmak zorundadır. Bu sınıftaki evler; zamana ve sensörlere tepki veren programlanabilir evler, zamana göre programlanabilmenin, sensörlere göre tepki verebilmenin yanında koşul ve durumlara göre hareket edebilen evler olarak iki gruba ayrılabilir.

 

 

 

Yapay zekaya sahip evler
Programlanabilir evler ile benzerlik gösterir, fakat programlanabilir evlere göre daha gelişmişlerdir. Programlanabilir evlerde senaryolar insan yardımı ile hazırlanmakta iken bu evlerde senaryo girişi yapılmaz. Bu evlerin öğrenme yeteneği vardır. Bu evler, kendi kendine inceleyip, buna göre kendi ayarlarını ve senaryolarını oluşturabilen evlerdir. Şimdilik hayal gücünde öteye geçememiştir, ne Türkiye’de ne de yurt dışında bu kapsamda uygulanan bir akıllı ev sistemi yoktur.

 

 

 

Akıllı ev otomasyonları
Otomasyon; bir sistemin hazırlanan belirli bir senaryoya göre herhangi bir operatöre gerek duymadan istenilen işlemleri gerçekleştirmesi olarak tanımlanabilir. Ev teknolojileri endüstrinin birçok alanında kullanılan kontrol sistemlerinin gündelik hayata uyarlanması, ev otomasyonu da bu teknolojilerin kişiye özel ihtiyaç ve isteklere uygulanmasıdır.

 

 

 

Akıllı evlerde kullanılan elektronik araçlar
Akıllı posta kutusu, Akıllı kapı, Harekete duyarlı ışıklar, Akıllı perde, Akıllı yatak, Akıllı gardrop, Akıllı çamaşır makinesi, Akıllı Banyo, Akıllı masa, Akıllı göstergeler, Akıllı buzdolabı/kiler, Akıllı Bulaşık makinesi, Akıllı kameralar, Akıllı zemin, Akıllı telefon, Akıllı fişler, Akıllı kaçak (sızıntı) detektörleri, Ev güvenlik monitörü, Acil durumda yardım çağırma, Kavramsal yardımcı, Akıllı ısıtma ve soğutma sistemi, Akıllı televizyon, Akıllı bahçe sulama sistemi vb.

 

 

 

 Üniversite Bitirme Projem;

Maket bir ev üzerine monte ettiğim sensörler ile , Android Bluetooth etkileşimi sonucu ; hareket sensörü açılması durumunda ledlerin belirlli aralıklarla yanıp sönmesini, alarm çalmasını ve güvenliğin sağlanmasını , sıvı sensörü ile su baskını durumunda alarm çalmasını , led , kapı ve klima (fan) kontrolünün yapılmasını, RGB led ile farklı renk aydınlatmanın tek led üzerinden yapılmasını ve ldr sensörü ile hava aydınlığına göre bahçe ledinin otomatik olarak yanıp sönmesini sağladım . Arduinoya entegre bluetooth modülü aracılığıyla android telefondan gönderilen komutlar ile bahsettiğim akıllı ev otomasyon sistemini oluşturdum.

 

 

 

 

Elbette ki fotoğrafta gözüktüğü gibi bu işlemin basit olmadığını belirtmem gerekir. Bu işte hem sensörlerin bağlantılarının yapılması ve bu bağlantılara göre arduino ve android uygulamaya (farklı ancak birbiriyle haberleşen) yazılımların sağlanması gerekliydi. kısacası projenin başarıya ulaşabilmesi için hem yazılım hemde donanım bilgisi gerekliydi.

 

 

Sonuç olarak;


Akıllı ev, hem yabancı ülkelerde hem de ülkemizde yaygın olarak uygulanamamaktadır. Bunun sebebi akıllı evlerin kapsadığı; genişletilmiş multimedya sistemlerinin, konutun her bölgesinde gerekli ayarlamaları yapan güvenlik sistemlerinin, ısıtma ve soğutma sisteminin, konut içerisinde gerekli ışık konforunu hazırlayan aydınlatma sisteminin, kullanılan elektrik enerjisini kontrol eden ve tasarrufunu sağlayan sistemin, elektronik cihazların ve özellikle bütün sistemleri internet ile birleştiren ve entegrasyonunu sağlayan komünikasyon teknolojisinin günümüzde oldukça yüksek bir maliyete sahip olmasıdır. Bu nedenle akıllı ev sistemleri, ülkemizde sadece fazla kullanıcıya sahip sitelerde ve entegrasyonu sağlanmamış tekil sistemler halinde uygulanabilmektedir. Akıllı konutta kullanılan sistemler farklı gelir gruplarına hitap edecek şekilde çeşitlendirilirse, yaygınlığı da artabilir. Teknolojinin gittiği yönde gösteriyor ki bu yüzyılın sonunda ev otomasyonları vazgeçilmez olabilir. Bunun için firmalar bu yönde yatırımlara başlamış durumdalar.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dumlupınar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunuyum.24 yaşındayım. İstanbul\'da ikamet etmekteyim.İstanbul’da Özel bir şirkette çalışıyorum.Bölümüm ile alakalı tüm konularla ilgiliyim ve bu konularda araştırmalar yapıyorum. Hedefim, bu yolda edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizinle adım adım paylaşmak.

Yorum Yap