1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. PMP Proje Yönetimi Sertifikası Nasıl Alınır?

PMP Proje Yönetimi Sertifikası Nasıl Alınır?

PMP Proje Yönetimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu makalemizde PMP sertifikası yani proje yönetimi sertifikası nasıl alınır bunları anlatmaya çalışacağız.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Project Management Professional (PMP) nedir?[/vurgu]

Proje Yönetimi Profesyonellik (PMP®) Sertifika sınavı, kişilerin proje yönetimi uygulamalarıyla ilgili bilgi, beceri, araç ve teknikleri hakkında birikimlerini ölçmektedir.

PMP® sınavı, Ağustos 2000’den itibaren tüm dünyada, yalnızca bilgisayar üzerinden on-line olarak yapılmaktadır. 200 sorudan çoktan seçmeli test yöntemiyle hazırlanmış olup toplam 4 saat sürmektedir.

Yanlış doğruyu götürmemekte ve sınavı geçmek için en az %61 oranında doğru cevap vermek gerekmektedir. Sınav sonunda, değerlendirme anında yapılarak sonuç ekranda yansıtılmakta, yazıcıdan raporlanarak katılımcılara sunulmaktadır.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMP Başvuru Süreci[/vurgu]

PMP® Sertifikasyon sınavına giriş için başvuru işlemleri doğrudan PMI®’ya yapılmakta ve yaklaşık iki-üç haftada tamamlanmaktadır. PMI®, sınava girecek adaylarda son üç yıllık dönemde 4500 saatlik proje yönetimi tecrübesinin bulunması ve 35 saatlik Proje Yönetimi eğitimi alınması koşulunu aramaktadır. Başvuru esnasında Ön-Lisans veya Lisans diplomasına sahip olmak gerekir.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMI (Project Management Institute )[/vurgu]

PMI® 1969 yılında 6 kişi tarafından kurulmuştur. İlk 10 yıl mühendislik, savunma ve inşaat sanayi ağırlıklı faaliyetlerde bulunmuştur. 80’li yıllarda BT sektörünün gelişiyle artan bir büyüme hızı yakalamıştır. Bugün dünya çapında 250 şubesi ve 225.000 üyesi bulunan bir enstitüdür.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]Project Management Professional® Sertifika Sınavı[/vurgu]

Ağustos 2000’den itibaren tüm dünyada, yalnızca bilgisayar üzerinden on-line olarak yapılan PMP® sınavı, 200 soruluk çoktan seçmeli test yöntemiyle hazırlanmış olup toplam 4 saat sürmektedir. Yanlış doğruyu götürmemektedir. 200 soru içinden 25 tanesi sınav notunu etkilememekte, 175 soru üzerinden not verilmektedir.

Sınavı geçmek için en az 106 (% 61)  soruya doğru cevap vermek gerekmektedir. Sınav sonunda değerlendirme anında yapılarak sonuç ekrandan yansıtılmakta, yazıcıdan raporlanarak katılımcılara sunulmaktadır.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMP Sertifikasına Sahip Olma[/vurgu]

Sertifika almaya hak kazanan kişiler proje yönetimi konusunda profesyonel düzeyde uzman olduklarını kanıtlamaktadır, bununla birlikte kariyer gelişiminde de büyük bir başarıya imza atmış olurlar. ABD’de proje yöneticiliği ile ilgili çıkan ilanların 10 tanesinden 8’inde PMP®’lik sertifikası şart koşulmaktadır.   Özellikle uluslararası çalışan firmalar, proje bazlı çalıştıkları tedarikçilerin de veya danışmanlık hizmeti aldıkları firmalarda proje yöneticiliğini üstlenen kişinin PMP® olmasını istemektedir. Sonuç olarak PMP®’lik sertifikası yalnızca ABD’de geçerli bir belge olmaktan çıkmış, dünyanın tanıdığı ve geçerliliğini kabul ettiği, tecrübeyi, bilgiyi ve başarıyı simgeleyen bir araç haline gelmiştir.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMP Sınav Soruları[/vurgu]

PMP® sertifikasının süresi 3 yıl sonra dolmaktadır. 3 yıl içinde 60 PDU (Professional Development Unit) toplanması durumunda sertifika yenilenir. Aksi taktirde sınava tekrar girmek gerekmektedir. Proje Yönetimi ile ilgili seminer, panel, kongre, kurs, workshop katılımcısı yada sunucusu olmak, makale yazmak, v.b. gibi aktiviteler ile PDU kazanılabilir.

 

 

 

PMP test içeriği

PMP’lik sınavındaki sorular aşağıdaki biçimde dağılım göstermektedir.
Proje Başlatma – %8.5
Proje Planlama- %23.5
Proje Uygulama – %23.5
Proje Kontrol – %23
Proje Kapatma- %7
Profesyonel Sorumluluklar- %14.5

 

 

 

PMP (Project Management Professional) Sınavı Hazırlık Eğitim Programları
Bu programlarda, Proje Yönetimi’ndeki temel süreçler ile ilgili konsepti ve kritik uygulama tekniklerini öğretilir. PMP® sınavına yönelik sınav soruları çözerek ve cevaplar tartışılır. Sınavı geçmek için bir şablon çalışma planları oluşturulur. Eğitimler İngilizce ağırlıklı olarak yapılır. Eğitim süreleri 20-36 saat arasında değişir.(3-4 gün) Eğitim programlarının saatlik ücreti 20 EURO civarındadır.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]Sınav Ücretleri[/vurgu]

PMP® sınavına girmek için, PMI® üyeliği bir ön koşul değildir. PMI® üyelik ve sınav başvuru giderleri ;
– PMI® üyeliği 120 USD (110 USD bir yıl üyelik aidatı + 10 USD ilk giriş bedeli)
– PMP® Certification Application Fee: 405 USD (PMI® üyesi olanlar için) / 555 USD (PMI® üyesi olmayanlar için)

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMP Sınav Süreci[/vurgu]

PMI®, başvuru sonunda adaylara, sınava girmeleri için bir kayıt numarası vermektedir.
Sınav bu kayıt numarasıyla, Prometric firması tarafından organize edilen online sınav merkezlerinde alınmaktadır. Sınav için ayrı bir ücret ödenmemektedir.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMP Sınav Sonrası[/vurgu]

Sınav sonrası yaklaşık 1 ay içinde PMI® tarafından sınavı kazananlara PMP® sertifikası, yaka rozeti, profesyonel sorumluluk bildirgesi gönderilmektedir. PMP® lerin PMP® sorumluluğuna yakışır bir şekilde çalışmaları, PMP® liği uygun şekilde temsil etmeleri beklenmektedir.

 

 

 

[vurgu color=”#dd3333″]PMP Sınavını Kazanamayanlar?[/vurgu]

Sınavı kazanamayanlar yeniden başvuru yapmak kaydıyla sınırsız sayıda sınava giriş hakkına sahiptirler.

Sınava giren herkesten (kazanan veya kaybedenlerden) sınav soruları ile ilgili üçüncü kişileri bilgilendirmemesi, sınav sorularını vermemesi beklenmektedir. Aksine davrananlardan PMP® olanların dereceleri, olmayanların sınava giriş hakkı ellerinden alınmaktadır.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap