İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Paul Joseph Goebbels Kimdir ?

Paul Joseph Goebbels Kimdir ?

Paul Joseph Goebbels  Kimdir ?

1933 – 1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmış Alman politikacıdır.

1930 yılında % 18.3 oranla 2. parti

Peki onu önemli yapan neydi veya hangi çalışmalarıydı. Bilindiği üzere  Dünya tarihinde milliyetçi bir parti hiçbir zaman bu kadar oy alamamıştı.

1932 yılında % 37.4 oranla 1. Parti

5 Mart 1933 % 43.9

Her ne kadar seçimlerin şaibeli veya göstermelik olduğu söylensede seçim yapılmıştı.

Günümüzde sosyal medya’nın seçimlerde ve insanların algısını yönetmede ne kadar etkili olduğunu konuşmaya başladık.  Oyun içerisinde oyun olabileceğini, göstermelik olayların gündeme geldiğini görüyoruz.

Goebbels’in yaşadığı yıllarda en önemli propaganda araçları Radyo Televizyon miting alanlarıydı.  İnsanlara bir şeyi ne kadar çok söylenirse ve tekrar edilirse o kadar inandırıcı olabileceğini söylerdi. Peki Goebbels i bu kadar önemli yapan neydi Hitler’in bir numaralı kurmayı oldu.

İyi bir hitabet yeteneği olan Adolf Hitlerin konuşmasında giyinminde verdiği vaadlerinde danışmanlık yapmıştı.

İlk önce SA ve SS birliklerini yardımcı polis teşkilatı olarak ilan etti ve silahlandırdı. SS subayları daha sonları çok etkili olacak ve istihbarat vb konularda yetki alacaktı.

Polislerin yetkileri arttırıldı ve binlerce yasa değiştirildi veya yenisi eklendi.  Ders kitapları değiştirilmeye, ırkçılık tohumları eklenmeye başlandı.

Propaganda amacıyla Adolf Hitler’i yüce göstermek adına film yapıldı. Genellikle Toplumun ilgili olması gereken konu yerine kendi gündemlerini yaratarak insanların neleri konuşması istediğine karar veriyorlardı.

Kendilerine özel selamlaşma, hitap, unvan, logo hatta rütbe bile yapılmıştı. Yeni yetkiler yeni görevleri kitleleri kontrol etmek ve “demokrasiyi” uygulamak için kullanmışlardı.

Kendilerine özel selamlaşma,hitap, unvan, logo hatta rütbe bile yapılmıştı. Yeni yetkiler yeni görevleri kitleleri kontrol etmek ve “demokrasiyi” uygulamak için kullanmışlardı.

1941’de basılan bir kitapçık işgal altındaki Polonya’da Alman yetkililerin Yahudileri İşe koyduğu, Yahudiler için temiz hastaneler yaptığını, aşevleri açtığını ve onlara gazete ve mesleki eğitim gibi olanaklar sağladığını hararetli bir şekilde bildiriyordu. Afiş ve makaleler sürekli olarak Alman halkına, 1. Dünya savaşı sırasında güya Almanların Belçikalı çocukların ellerini kestikleri gibi yalan haberler uyduran Müttefik propagandalarının yaydığı zulüm hikâyelerini unutmamaları gerektiğini hatırlatıyordu. Bununla birlikte bu dönemde ırkçı fıkraların bile sayısı arttığı söylenmektedir.

Ayrıca Youtube yayıncısı Barış Özcan’ın Prora Oteli hakkındaki videosunu izlemenizi tavsiye ederim. “Hitler neden 4.5 km uzunluğunda bir bina tasarladı”

Büyük yapıları insanları etkilemek ve aynı zamanda insanlara hizmet etmek için sundu fakat nasıl sundu ? gibi soruları cevaplıyor.

Ayrıca Goebbels’in önemli sözlerini aşağıda bırakıyım kulağımıza küpe, kolumuza saat gibi  dursun ve aklımızdan hiç çıkmasın.

  • Asla Kabahat ve suç üstlenmeyin.
  • Kendinizi savunmak yerine süreklikarşınızdakileri savunmada bırakın.
  • Sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü gidenherşeyi O’nun üzerine yıkın.
  • Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadaretkili olur.
  • Bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, halk o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser.

Burada, Hitler Gençlik’in vatansever bir üyesi Nazi partisinin bayrağıyla poz veriyor. Metin, “Alman öğrenciler Führer ve halk için savaşır” yazıyor.

Bir Alman askeri, kırmızı bir ejderhayı (Sovyetler Birliği) – iki cıvatalı bir aydınlatma ile sarar.

“Yahudiler biti” yazan bu afiş, Yahudi halkının tifüs taşıdığı korkusunu yaymak için Polonya’ya asılmıştı.

Poster kaynakları: https://allthatsinteresting.com/

Yorum Yap

Yorum Yap