Eğitim

Osmanlı Devleti’nin Yıkılmasında Etkili Olan En Önemli Faktörler

Tarihin En Büyük Ve Güçlü Devletleri Arasında Yer Alan Osmanlı Neden Yıkıldı?

Osmanlının yıkılmasında farklı farklı nedenler olduğundan dolayı sizin için bunları bir araya getirdim.

Osmanlı Devletinin Yıkılmasına Sebep Olan Şeyler

 

1. Tahta Çıkan Şehzadelerin Yetersizliği

3. Mehmet donemide şehzadelerin sancağa çıkma usülü kaldırılmıştır.Bu usul kaldırılınca tahta çıkan şehzadelerin yönetim tecrübesi olmadığından dolayı devleti iyi yönetememişlerdir.

 

 

 

2. Sık Sık Padişah Değişikliği

Sık Sık padişah değişmesi hem ekonomiyi hemde devlet yönetimini etkilemiştir. Padişahların tahta çıktığında askerlere culus bahşişi adında bir miktar para vermesi devlet hazinesine ciddi zararı olmuştur.Ayrıca tahttaki padişahın yaptığı devlet işlerinin yarım kalması yere gelen padışahın kendine göre yeni strateji uygulaması devletin istikrarını bozmuştur. En kısa süre tahtta kalan padişah 5. Murattır sadece 93 gün tahtta kalmıştır.

 

 

 

3. Kapitülasyonlar

Osmanlı Devletinin bazı devletlere verdiği ticari imtiyazlar anlamına gelen kapitülasyonların bir süre sonra Osmanlının aleyhine geliştiği görülmüştür.Sanayi inkilabının gerçekleşmesiyle ucuz ve seri üretim mallarının Osmanlı pazarına girmesiyle Osmanlı ekonomisi zayıflamıştır. Kapitülasyon verilen devletler zamanla artmıştır. Kapitülasyon verilen bazı devletler ; Venedik, Fransa, Rusya ….

 

 

 

4. Yeniçeriler

Devletin büyümesinin en önemli parçası  yeniçeriler olmuştur fakat çökmesindede ciddi derecede etkileri olmuştur . Yeniliklere karşı aldıkları tavırlar Osmanlının gelişimini engellemiş ayrıca istemedıkleri devlet adamlarını görevinden aldırtmaları hatta bazı padişahları tahttan indirdikleri dahi görülmüştür.

 

 

 

5. Saray Kadınları

Saray kadınlarının yönetime karışmalarıda Osmanlının çöküşünü hızlandıran nedenler arasındadır.Bunun en büyük örneği Mahpeyker Kösem Sultandır Bir dönem naibelik makamına kadar yükselip devleti idare etmiştir.

 

 

 

6. Çok Uluslu Toplum Yapısı

Osmanlı Devletinde bir çok milletten insan vardı.Buda zamanla bağımsız olma düşüncesine sebep olmuş ve Osmanlı’nın  toprak kaybına neden olmuştur. Osmanlıdan ayrılan ilk ulus Rum’lardır.

 

 

 

7. Tımar Sisteminin Bozulması

Tımar sisteminin bozulmasıyla Devletin hem geliri hemde askerlere verilen maaş yükü artmıştır buda ekonomiyi olumsuz etkilemiş ve Osmanlı ekonomisini zarara uğratmıştır.

 

Etiketler

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.