İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Online Eğitim Faydalı Mıdır?

Online Eğitim Faydalı Mıdır?

Online Eğitim Faydalı Mıdır?

Teknolojinin hızla geliştiği çağımızda eğitimde bu gelişmelerden doğal olarak etkileniyor. Özellikle sınav dönemlerinde yoğun bir tempo içerisine giren öğrenciler, sıkça online eğitim programlarından faydalanmak istiyor. Peki online eğitim  faydalı mıdır? Faydalıysa ne gibi faydaları vardır?

Günümüzde yaklaşık 2.7 milyar insan internet erişimine sahip. İnternet üzerinden eğitim her geçen gün artarak devam ediyor. Alanında uzman eğitimciler bir araya gelerek  profesyonel kameralar karşısında, yalıtımı yapılmış stüdyolarda videolar çekiyor. Karşılığında maddi beklenti içinde olanlarda, karşılıksız bir şekilde öğrencilere bilgi verenlere rastlamakta  mümkün. İnternet üzerinden eğitimin avantajlarını sıralamak gerekirse; sınıf ortamından uzak bir şekilde tam konsantre derse odaklanmak mümkün. Özellikle maddi bir yatırım yapılan online eğitimlerde bu özellik daha da fazla göze çarpıyor. Bir ikincisi kaydedilen videolarda anlaşılmayan yerler sınırsız bir şekilde tekrar dinlenebiliyor. Sınıf ortamında böyle bir durum yaşanması pek olanaklı değil. Ailelerin bu konuya sıcak bakmamalarının nedeni ise; Bilgisayar, tablet veya telefon aracılığıyla uzun saatler ekran başında kalan çocukların dış dünyadan kopuk, asosyal bir yapıya bürünme tehlikesinin bulunması. Çocuğun kişisel yapısı ve özellikleri dahilinde mutlaka onu yönlendiren rehber öğretmenlerinin görüşünü almak faydalı olacaktır.

Bazı site sahibi online eğitimcilerin yaklaşık 10.000 aktif öğrencisinin olduğunu biliyoruz. Kendilerine ait kitap çıkaranlar ve bu kitap üzerinden ders anlatan eğitimciler gerçekten işine konsantre, teknolojiyi iyi kullanan, diksiyonu düzgün, meslek ideali olan insanlar. Ülkemizde her okulda aynı şekilde eğitim verilmiyor. Okullarda meslek ahlakından yoksun, yetersiz, kendini geliştirmeye ve yeniliğe kapalı eğitimcilerin olduğu maalesef ki bir gerçek. Bu anlamda bilgiye ulaşabilmek bazıları için gerçekten çok zor oluyor. Online eğitim bu alanda öğrencilere fırsat eşitliği tanıyor. Faydalı bir şekilde kullanılırsa öğrencilerin kendilerine ait yeteneklerini keşfedebildikleri bir platform. Eğitim ciddiyetinden uzak olanlar için belki iki kelimeyle geliştirilebilecek boş bir uğraşı.

 

Sedat Kısa

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul üniversitesi\'de okuyorum. 20 yaşındayım. Avrupa ve türk futbolunun yakından takipçisiyim.

Yorum Yap