Dizi&Film

Neden Yabancı Dizi İzleriz?

Türkiye’de Dizi Sektörü

Malum ülkedeki dizi sektörü ortada. Konu her dizide aşağı yukarı belli. Ya zengin kız, fakir oğlan. Ya liseli(gençlik) dizisi, yada bir mafya dizisi. En olmadı elde malzeme yoksa alırsın bir yabancı dizinin haklarını uyarlarsın Türkiye versiyonunu çekersin. Bunlar tabii sektörün sanat kısmı. Birde en yukardaki abimiz var RTÜK. Malumunuz her şeye engeldir abimiz. Sigara yasak, alkol yasak, küfür zaten yasak. Neden?. Çünkü gelecek nesil terbiyeli(!), ahlaklı(!) yetişecek. Fikir güzel değil mi? 🙂

 

 

Neyse biraz daha büyük abimizin(!) engellemerinden bahsedelim. Her zaman engel yiyen dizilerin başında siyasi bir partiye veya hükümete karşı olan veya hafiften dokunmada bulunan diziler. Sebep? Memleket elden gidiyor.

 

Komedi dizi sektörüne girmiyorum bile. Güzel ülkemizin komedi dizilerinde yapılan esprilerin çoğunluğunu anla(ya)madığı için izlenilmemekte. Bu sebepten ötürü komedi içerikli diziler kısa sürede final yapıp TV ekranlarından kaldırılıyor.

Sizi de duyar gibiyim. “Arkadaşım iyi güzel de ülkede hiç mi izlenecek dizi yok? Hiç mi kaliteli iş yapan diziler yok?” diyor gibisiniz. Yok değil tabii var. Ama şu bir gerçek ki saysanız bir elin parmaklarını geçmez. Bir sayalım isterseniz.

[vurgu color=”#dd3333″]♦ Behzat Ç. | ♦ Beş Kardeş | ♦ Kardeş Payı | ♦ Leyla & Mecnun vs. vs.[/vurgu]

Durum böyle gençlik. Görüyorsunuz yazamadıklarım yazabildiklerimden fazla. Bu da dizi sektörümüzün kalitesi.

 

Neden yabancı dizi izleriz?

Geldik en önemli ve asıl konumuza. Gençlik olarak arkadaş ortamında kendini yerli dizi izleyenlerden üstün görmek, Türk dizilerini yerin dibine gömmek, cool(havalı) görünmek gibi başlıca sebepleri sayabiliriz. Tabii yabancı dizi izleyen arkadaşların amacı bunlar değil. Amaç Türk dizilerinde maalesef bir türlü olmayan; konu akışları, oyuncuları, yönetmenleri, yer-mekanları vs. vs. gibi unsurlar. Abi yabancı dizi sektöründe yatırım yapılan dizide emeklerin boşa gitmediğine inanıyorum ben.

Yabancı dizi sektöründe adamlar yaptıkları işin en iyisi yapma gayretinde. Bir proje için harcanan paralar, emekler boşa değil yani. Taktir etmek lazım. En azından Türk dizilerindeki gibi değil konuları. Robot, eski çağ savaşları, süper kahraman gibi konuları varki bence harika işler çıkıyor ortaya.

“Abi ben İngilizcem gelişsin diye yabancı dizi izliyorum” diyen bir izleyici kitlesi de var. Bu kitle bence en saf, en temiz izleyici kitlesi….

 

Sizlere yabancı film tavsiyeleri yapmadan gitmeyelim o zaman 🙂

 

Eski çağ savaşları..

 1. Spartacus
 2. Game of Thrones
 3. Vikings
 4. Da Vinci’s Demons

Kendini süper kahraman hissedenler burada mı?

 1. Smallville
 2. Daredevil
 3. Arrow
 4. The Flash

Gizemli diziler mi? Yoksa polisiye mi?

 1. Sherlock
 2. True Detective
 3. The Mentalist
 4. Gotham

Dram mı seviyorsun. Buyur?

 1. Breaking Bad
 2. Narcos

Verelim mi abimize bir komedi dizi listesi?

 1. Friends
 2. How I Met Your Mother
 3. The Bing Bang Theory

Eee bir efsaneler köşesi yapmazsak olmaz!

 1. Prison Break
 2. Breaking Bad
 3. Lost
 4. Spartacus
 5. Smallville

 

 

Etiketler

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.