İnternet & Sosyal Medya

Neden Linux?

Birçok kişi artık lisanlı ürün almaktan bıkmıştır ve işletim sistemlerinin bile crackli halini kullanmaktadır. Bu yüzden Dünya’da ve Türkiye’de kullanıcılar hızla Linux işletim sistemine geçmeye başladılar. Bu yazıda sizlere Linux’u neden tercih etmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağım…

 

Linux Nedir?

Linux açık kaynak kodlu olarak geliştirilen işletim sistemidir. Bu nedenle Windows gibi lisan sorunlarıyla karşılaşılmadığı için herkes tarafından yeniden düzenlenebilir ve yayınlanabilir. Bu yayınlamalardan en yaygın olanları Ubuntu, Min ve Fedoradır. Linux 1991 yılında  Linus Torvaldstarafından gelişitirilmiştir.

 

 

Neden Linux?

– Öncelikle Linux tamamen ücretsizdir.

– Linux kullanıcıları “virüs” kelimesini hayatlarından çıkarırlar çünkü Linux işletim sistemine bir virüsün girmesi neredeyse imkansıdır. Bu sayede antivirüs programlarına para vermek zorunda kalmayacak veya internette fellik fellik ücretsiz antivirüs programları aramak zorunda kalmayacaksınız.

– Bir sistem çöktüğünde yeniden kapatıp açılması gerekir fakat Linux açıldığından itibaren yıllarca hiç kapanmadan çalışabilir. Bu nedenle İnternet sunucularında; web sayfalarının 7/24 açık kalabilmesi için Linux kullanılmaktadır.

– Ekran kartı için ayrı sürücüye, ethernet için ayrı sürücüye ihtiyaç duymaz. Tüm sürücüler Linux sistemini yüklerken temel olarak gelmektedir.

– Özgür bir yazılım olan Linux kodlarını kopyalayabilir ve kendi tarzınıza göre düzenleyerek GPL lisansının korunması şartıyla dağıtıma sunabilirsiniz.

– Windows işletim sisteminde bilgisayarınızda her açılışta arkaplanda çalışacak uygulamaların açılmasını beklediği için masaüstünüz geç açılır fakat Linux’da böyle bir durum söz konusu değildir.

– Linux’da kişisel bilgilerinizi (kredi kartı şifreniz, tc kimlik numaranızı vb.) saklayabilirsiniz çünkü Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için Dünyanın dört bir yanından yazılımcılar Linux kodlarını inceleyebilir ve güvenlik açıklarını tespit edebilir fakat Windows işletim sisteminde kodları sadece Microsoft firmasında çalışanlar görebilir ve açıkları sadece onlar düzeltebilir.

– Linux kullanımı kolay ve hoş bir Masaüstü sunar ve birçok Masaüstü teması bulunmaktadır.

– Linux içerdiği yazılımları yazılım türü bilgisi ile birlikte sunar bu sayede yazılımları kategorilere ayırmak zorunda kalmazsınız.

– Topluluk desteği vardır yani karşılaştığınız bir sorunu Google’da kolayca bulabilirsiniz.

– Eğer ki yazılımcı iseniz Linux kodlarıyla uğraşarak kendinize özgü bir Linux tasarlayabilirsiniz.

– Update sorunu yoktur. Tek bir tıkla kolayca yazılımları update edebilirsiniz.

Etiketler

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.