1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Nash Dengesi Nedir?

Nash Dengesi Nedir?

Nash Dengesi Nedir?

Nash Dengesi Amerikalı matematikçi John Forbes Nash tarafından bulunmuştur.
Nash Dengesi, oyuncuların hamlelerine veya seçimlerine stratejik olarak karar vermesi ve bu hamlelerine belirli özellikler yüklemesine denir.
Nash dengesine göre her bir oyuncu bulunduğu oyun içerisinde diğer oyuncuların da hamlelerini göz önünde bulundurarak yapabileceği en iyi ( hamleyi) seçimi yapmalıdır.Kendi yapacağı bir seçim için diğer oyuncuların davranışını,tutumunu veya seçimini dikkate aldığından dolayı oyuncuların hamleleri birbirlerinden bağımsız değildir. Oyuncu bu esnada sadece kendi çıkarını göz önünde bulundurarak seçim yapmamalıdır. Her oyuncu diğer oyuncuların hamlelerini gözlemleyerek yapabileceği en iyi seçimi yapmalıdır.

Tüm oyuncular oyun içerisinde bir seçim yapmış olsun. Herhangi bir oyuncu için seçilmiş bir eylem, diğer oyuncuların seçimlerine bakıldığında yapılabilecek en iyi (en optimal) seçim ise ve bu durum tüm oyuncular için de geçerliyse bu eylem Nash Dengesi’ndedir.
Eylemlerin Nash Dengesi’nde olabilmesi için hiçbir oyuncunun seçiminden vazgeçmediği gözlenmelidir. Oyuncular artık diğer oyuncuların davranış ve seçimlerini gözlemleyerek yapmış olduğu seçimi muhafaza ediyorlarsa hala eylem Nash Dengesi’ndedir.
A Beautiful Mind filmi John Nash’in hayatını konu almaktadır.Filmde Nash, Russel Crown tarafından canlandırılmaktadır.

 

 

ÖMER YILMAZ

Yorum Yap

Yazar Hakkında

6 Eylül 1995 yılında Erzurum\'un Aşkale ilçesinde doğdum aslen Manisalıyım. İlkokulu Turgutlu\'da liseyi de Demirci ilçesinde okudum. 2013 yılında Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandım. 1 yıl burada okuduktan sonra tekrar üniversite sınavına girerek Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazandım. Şu anda da elektrik mühendisliği bölümünde 2.sınıf öğrencisiyim. İlgi alanları: Elektrikli taşıtlar Alternatif enerjiler Kontrol, Robotik ve Otomasyon Yazılım

Yorum Yap