Kapat

Nash Dengesi Nedir?

Anasayfa
Bilim & Teknoloji Nash Dengesi Nedir?

Nash Dengesi Amerikalı matematikçi John Forbes Nash tarafından bulunmuştur.
Nash Dengesi, oyuncuların hamlelerine veya seçimlerine stratejik olarak karar vermesi ve bu hamlelerine belirli özellikler yüklemesine denir.
Nash dengesine göre her bir oyuncu bulunduğu oyun içerisinde diğer oyuncuların da hamlelerini göz önünde bulundurarak yapabileceği en iyi ( hamleyi) seçimi yapmalıdır.Kendi yapacağı bir seçim için diğer oyuncuların davranışını,tutumunu veya seçimini dikkate aldığından dolayı oyuncuların hamleleri birbirlerinden bağımsız değildir. Oyuncu bu esnada sadece kendi çıkarını göz önünde bulundurarak seçim yapmamalıdır. Her oyuncu diğer oyuncuların hamlelerini gözlemleyerek yapabileceği en iyi seçimi yapmalıdır.

Tüm oyuncular oyun içerisinde bir seçim yapmış olsun. Herhangi bir oyuncu için seçilmiş bir eylem, diğer oyuncuların seçimlerine bakıldığında yapılabilecek en iyi (en optimal) seçim ise ve bu durum tüm oyuncular için de geçerliyse bu eylem Nash Dengesi’ndedir.
Eylemlerin Nash Dengesi’nde olabilmesi için hiçbir oyuncunun seçiminden vazgeçmediği gözlenmelidir. Oyuncular artık diğer oyuncuların davranış ve seçimlerini gözlemleyerek yapmış olduğu seçimi muhafaza ediyorlarsa hala eylem Nash Dengesi’ndedir.
A Beautiful Mind filmi John Nash’in hayatını konu almaktadır.Filmde Nash, Russel Crown tarafından canlandırılmaktadır.

 

 

ÖMER YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir