1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Müzik Şirketleri Daha Fazla Telif Hakkı Ödemeye Başladı!

Müzik Şirketleri Daha Fazla Telif Hakkı Ödemeye Başladı!

Müzik Şirketleri Daha Fazla Telif Hakkı Ödemeye Başladı!

Son zamanlarda ABD’de artırılan telif ücretleri Spotify ve Apple Music gibi müzik hizmetlerinin daha fazla telif hakkı ödemesine sebep oldu.

 

27 Ocak tarihinde ABD telif hakkı yetkilileri, önümüzdeki beş yıl içinde Spotify ve Apple Inc gibi müzik akışı şirketlerinin telif ödemelerini hem müzik yayıncılarına hem müzik yapımcılarına hem de şarkı yazarlarına yapılması gerektiğini açıkladı. ABD Kongre Kütüphanesi Telif Hakkı Kurulu, gelir sağlayan şirketlerin ne kadarını söz yazarları ve genellikle kendi adına lisans ücreti toplamak için kiralayan müzik yayıncıları ile paylaşmak istediğini belirlemek için kullanılan formülleri değiştiren yazılı bir karar yayınladı.

Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği, henüz kamuoyuna açıklanmamış kararın akış şirketlerinin gelirlerinin yüzde 15,1’ini söz yazarlarına ve müzik yayıncılarına vermesini gerektireceğini belirtti. Önceki oran yüzde 10.5 idi.

Üç hakimden oluşan yönetim kurulu, ticaret grubunun Spotify, Apple, Alphabet Inc, Pandora Media Inc ve Amazon.com Inc’e karşı düzenlediği ve NMPA’nın öngörülen oran artışına karşı çıkan bir mahkemede yargılanıyor. Apple, Alphabet, Spotify ve Amazon yetkililerinden ise bu düzenlemeler ve ödeme planları için henüz bir açıklama gelmedi ancak bunun kullanıcılara da yansıtılılacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap