1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. “Moody’s” Tesla’ya Büyük Darbe Vurdu

“Moody’s” Tesla’ya Büyük Darbe Vurdu

“Moody’s” Tesla’ya Büyük Darbe Vurdu

 Dünyaca ünlü kredi derecelendirme şirketi Moody’s , Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreten firması Tesla’nın kredi notunu düşürdü.

Tesla, “Model 3” aracının seri üretiminde başarısız olunca yatırımcılar; hisselerini elden çıkartmaya başladı. Bunun üzerine Moodys’in Tesla’nın kredi notunu düşürmesi, Tesla hisselerinde büyük değer kaybına sebep oldu.

Yaptığı yenilikçi girişimlerle tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Elon Musk’ın, Tesla firmasıyla başarılara imza atacağına dair öngörüler de bulunuyor. Tesla, gelecek yılların en büyük şirketlerinden biri olma hedefini vurgularken; şuan mevcuttaki üretilen modellerle beklenen kar elde edilememişti. Bunun üzerine Elon Musk bu mali durumu düzelteceğine dair söz verdi.

Hisselerdeki mevcut düşüş Elon Musk’ın beklenen toparlamayı yapamayacağına dair yorumlanıyor. Bu sebeple yatırımcılar hisseleri ellerinden çıkarıyor. Önlem olarak hissedarlar Musk’ın alacağı kar payını, şirketin gelecek 10 yıl içinde 650 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşması koşuluna bağlıyorlar.

Kredi derecelendirme şirketlerinin nesnelliği, ülkemizde ve Dünya’da her ne kadar tartışılıyorsa da verdikleri notlar yatırımcıları önemli ölçüde etkiliyor.

 

kaynak:Sputnik

 

Yorum Yap

Yorum Yap