Psikoloji & Kişisel Gelişim

Medya Ve İletişimde Tekelleşme Kuramı

İletişim endüstrisinde, kontrolün sayıları giderek azalan büyük şirketlerin eline geçmesiyle artan bir yoğunlaşma söz konusudur. Medyada sektöründe tekelleşme deyince, belli bir alanda sermayenin yoğunlaşması, aynı marka içerisinde daha büyük bir birikimin sağlanması ve buna bağlı olarak üretimden başlayıp diğer her aşamaya kadar -üretim,dağıtım,pazarlama- kontrol ve denetim sağlanması anlamına gelmektedir.

 

Kimilerine göre iyi kimilerine göre ise kötü bir anlam kazanan ‘Medya ve İletişimde Tekelleşme Kuramı‘ tekelleşmeyi başarabilen ve tekelleşme sonrası düzenini oturtabilmiş bir şirket için oldukça iyi ve kazançlı bir kuram olduğu tartışılmaz bir konudur.
Düşünün ki, iletişim alanında öncü bir şirket sahibisiniz ve şirketiniz her alanda söz hakkına sahip.
Örneğin, bir gazete şirketi sahibisiniz. Sadece gazete bastırıp piyasaya sürmek mi, yoksa gazeteyi basacağınız kağıdın üretiminden tutun da gazetenin basımına, hatta ve hatta gazete dışında radyo-televizyon yayıncılığına kadar her şeyin sizin şirketinizin bünyesi altında yapılması mı kulağınıza daha hoş gelirdi?

Tekelleşme Çeşitleri

Yatay Tekelleşme

Gazete basıp piyasaya süren bir şirket olduğunuzu tekrar hatırlayın. Bu alanda sizin gibi çalışan yüzlerce rakip var ve kimileri sizden ilerideyken kimileri sizden geride kalıyor. Güzel ve yüklü bir birikime sahip olup, bütün bu kurum ve kuruluşları tek bir çatı altında topluyor, kısaca yazı işleri kadrolarını tek bir çatı altında toplayarak denetleme ve söz hakkı sahibi oluyorsunuz. İşte bunun adına yatay tekelleşme diyoruz.

Dikey Tekelleşme

Aynı örnekten devam ederek açıklayalım. Gazetenin derleme ve yazım işleri şirketiniz bünyesinde yapılıyor lakin basım öncesi aşamaları farklı bir şirkete yaptırıyorsunuz. Örneğin gazete kağıdını üreten şirket, sizin yazılarınızı sizin için kağıt üzerine basan şirket, dağıtıcı şirket de üç farklı şirket ve siz gazetenizi piyasaya sürmek için resmen bu üç şirkete muhtaçsınız. İşte burada da dikey tekelleşme denilen kuram meydana geliyor ve kağıdın üretimi, basımı, dağıtımı gibi işlerle uğraşan şirketleri, şirketiniz bünyesinde toplayıp söz hakkı elde edebiliyorsunuz.

Çapraz Tekelleşme

Bu tekelleşme kuramı kulağa daha da hoş geliyor gibi. Alanını kısıtlı tutmayı sevmeyenlerdenseniz işte bu kuram tam da size göre. Çeşitli alanlardaki faaliyetlerin bir şirket ya da grubun bünyesinde toplanması ve denetim altına alınması bu kuramda gerçekleşiyor. Yani hem gazete, hem radyo, hem televizyon yayıncılığını bünyenize katıyor, hem de tüm bunlar yetmezmiş gibi inşaat, sigorta, turizm gibi diğer faaliyet alanlarına da bulaşıp mülkiyet sahibi olabiliyorsunuz. Kulağa ne kadar da hoş geliyor öyle değil mi? Marketleader sizsiniz!

Neden iyi neden kötü diye düşünüldüğünü şimdi anlamak daha kolay oluyor değil mi? Büyük balığın küçük balığı yutması gibi bir şey bu. Küçük balık için kötü bir şey iken, büyük ve sermaye sahibi balık için aslında çok da güzel bir şey olduğunu görebiliyoruz…

 

Etiketler

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.