Eğitim

Medya’nın Anlamı ve Topluma Etkileri

Hayatımızın her gününde neredeyse her insanın karşısına çıkan bir mecradan bahsedeceğiz; “MEDYA“, Kısacası görüntü, ses veya yazı ile iletişim kurduğumuz bir aracı.

 

Günümüzün çağlarından birisi olan Bilgi çağında hemen hemen her mecrada görsel ve işitsel bilgi dökümanları mevcut. Bilgiye ulaşmak isteyen her insan kolay bir şekilde veri edinebilir. Her veriler de güvenilir ve doğru değil tabii ki. Bu konuda kolay diyemeyeceğimiz tek şey bu.

Yazımızda konu olan Medya sesli, yazılı ve görsel nitelikli bir iletişim aracıdır. Günümüzün teknolojisi bu imkanları bize en iyi şekilde sunuyor. Dünyanın en ucundaki bir köyde bile saniyeler içerisinde bilgiye erişebiliyor.

Medya’nın Anlamı

Öncelikle Medya‘nın iletişim araçlarını şöyle sıralayabiliriz. “İnternet, gazete, dergi, radyo, televizyon, uydu sistemler, ajans vs. Medyanın içinde ayrılan kısımları bilgi, eğitim, uyarma, eğlence gibi alanlara da ayrılabilmekte. Bu araçlar sadece haber vermekle kalmamakla birlikte bizlere duygu ve düşüncelerimizi paylaşmamıza yardımcı oluyor. Kimi zamanda bizlere bağımlılık da yaratan medya bir ulaşım köprüsüdür.

Haber aktarma ve haber alma ihtiyaçlarımızdan dolayı hayatımıza giren medyada; Edebiyat, spor, haber, sanat, bilim, teknoloji, siyaset, din gibi alanların hepsi etkinlik veya bilgi paylaşma üzerine kurulu öğeler olmaktadır. Siyasiler, gazeteciler veya basın medya aracılığı ile toplum ile iletişime geçer ve politikalarını insanlara aktarır. Kısacası bu medya insanlar için yemek ve su kadar önemli kriterlere sahip.

 

Medya’nın Topluma Etkisi

Medya‘nın içinde bulunduğu kavramlar birer toplumu etkileme aracıdır. Kapsamında bulunduğu her araç “Etkileme” kavramı üzerindedir.

Aynı zamanda medya kötü kullanıldığında katilin elindeki bir silah gibi işlev görür. Kediyi aslan, aslanı kedi yapabilir. Bazı zamanlarda medya kişinin hayatını deşifre için medya araçları kullanırken, bu deşifrenin de çözümlenmesi için de medya araçlarına ihtiyaç duyulur. Toplum içinde medyayı şu ifade ile betimleyebiliriz; Allah düşürmesin, eksik de etmesin!

 

 

Medya’nın Toplum Üzerindeki Etkileri

  • Farklı kültürlerin etkileşime geçmesini sağlar.
  • Düşünce ve duyguları paylaştırır.
  • İnsanlar medya mecralarında gördükleri popüler kişilerin iyi davranışlarına karşın kendisinde iyi davranışlar sunabilir.
  • Değerleri ve kültürü bir sonraki nesle aktarılması için kullanılabilir.
  • Toplumsallaştırmayı kolaylaştırır.
  • Bilgiye sahip olmak için kolay seçenekler sunabilir.
  • Olumsuz Sosyal paylaşım alanlarında asosyal kitleler oluşturabilir.
  • Toplumu yönlendirir.

 

Medya Çeşitler

Medya‘nın çeşitleri diyince aklımıza radyo, televizyon ve gazete gibi ifadeler gelebilir. Fakat bu mecralar artık medyanın küçük bir parçası konumunda. Genel olarak medya çeşitlerini şöyle anlatalım;

Dijital Medya: Günümüzün en çok kullanılan medya çeşiti olan Dijital Medya, mobil cihazlar, bilgisayar, internet, sanal gerçeklik gibi araçlar ile ortaya çıkan bir çeşittir. Markalaşma adına eğlence, reklam, pazarlama ve finans gibi bir çok kelimenin içinde bulunduğu bir platform olmakla beraber gerçek ve tüzel kişilerin buluşabildiği rekabet ortamıdır.

Sosyal Medya: Dijital alan diye adlandıracağımız sosyal Medya, site ve uygulamalar, internet tabanlı program ile hayatı kolaylaştıran bir mecradır. Bilgi paylaşımını hızlandıran sosyal medya her geçen gün gelişmekle beraber bizlere anlık olarak materyaller sunabiliyor. Herkesin söz hakkı olduğu Sosyal Medya’da yer ve zaman sınırı yoktur. Örneğin Twitter’da düzenlenen bir ankete Otobüsde yolculuk yapan, deniz ortasında gemide bulunan, evinin balkonunda kahve içen insan katılabilir. Diğer medya araçlarına göre maliteysiz diyebileceğimiz, geçişi 10 yıla kadar dayanan bir süreçle ifade edilir.

Ana Akım Medya: Büyük holding, devlet veya şirketlerin bünyesinde bulunan medya organları olarak tanımlayabiliriz Ana Akım Medyasını.. Televizyon, radyo, ve gazeteler gibi bir etkisi vardır topluma. Bu medyanın sosyal medyadan farkı büyük şirketler tarafından yönetiliyor olmalarıdır. Sosyal medyayı bireyler oluştururken ana akım medya yönetildiği şirket veya devletin yönlendirdiği prensiplerini şirket ve devletin politikaları ile şekillendirmek zorunda kalan bir medya türüdür.

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.