1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Mavi Balina Oyunundan Kurtulanlar Yaşadıklarını Anlattı!

Mavi Balina Oyunundan Kurtulanlar Yaşadıklarını Anlattı!

Mavi Balina Oyunundan Kurtulanlar Yaşadıklarını Anlattı!
2

Gündeme bomba gibi oturan, internetin en ses getiren ve karanlık oyunlardan birisi olan Mavi Balina oyunu hakkında birçok şey duyuyoruz. Peki bu oyunu oynayıp kurtulanlar ne anlatıyor?

 

Oyun sebebiyle Ordu’da bir gencin, son olarak intihar ettiği öne sürüldü. İhlas Haber Ajansı’na göre, Mavi Balina bugüne tek Türkiye’de 142 gencin ihtiharı bu oyunla bağlantı olabileceği ifade edildi. Dünya çapında birçok kişinin ölümüne sebep olan bu oyundan kurtulanlar, Mavi Balina için ne anlatıyor?

Bu oyuna bir şekilde bağlanan kişilere, çoğu şiddet içeren 50 talimat veriliyor ve bunları yerine getirmesi isteniyor.
50 Günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar, derin olmayacak şekilde, kol ve bacaklarının kesilmesi, yüksek sesli olarak müzik dinlemesi ve belirli bir süre boyunca kimseyle görüşmemesi gibi aşamalar yer alıyor.

50.Günün sonunda kişiye psikolojik baskı uygulayarak “Yüksekten Atla” veya “Kendini As” komutuyla kişinin intihar etmesi komutu veriliyor.

“Mavi Balina” oyunu bilgisayarlara kaydedilirken kişisel bilgileri ele geçiriyor ve Kurbanlarına santaj yaparak kişilerin oyunda kalmasını sağlıyor.

 

WhatsApp Mesajı İle Gelen Bir Link İle Oyuna Katıldı!

Hindistan’ın Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir genç, kardeşinin bu oyunu oynamasından haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu.
İntihar oyunundan kurtulan 22 yaşındaki genç, WhatsApp üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile oyuna girdiğini açıklayarak şunları söyledi;
“Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.

 

Alexander, ayrıca 50 aşamadan oluşan bu komutların en ünlü görevlerinin birini yerine getirdiğini de anlattı;

Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı

“Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı… Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım.

NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre, Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

 

‘Eğer Tamamlamasaydım Annem Ölecekti!’

Hindistan’da giderek ölümlü vakaların arttığı bir ülke, Son olarak 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken son anda kurtarıldı.
Mavi Balina’ya telefon ile katıldığını ifade eden kız, polislere “son aşamayı” yerine getirmek üzere olduğunu söyledi.
Genç kız kendisini kurtaran görevlilere “Eğer bu görevi tamamlamasaydım Annem ölecekti” yanıtını verdi.
Teemuz ayı içerisinde de yine Hindistan’da 14 yaşındaki bir çocuk Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten sonra birkaç gün sonra intihar ettiği ortaya çıkmıştı.

 

‘Oyunun Sonu, Zamanın Doldu!’

2015 Yılında Rusya’da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla “daha kolay yönlendirilebilir” 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.
Ancak yıllar içinde vakalardan etkilenen kişilerin yaş aralığı değişmeye başladı. Arjantin’de Haziran ayı içinde bir kişi kendisini bir su tankının üzerinden atmak istersen kurtarılmıştı. Kişi 22 yaşında bir anneydi.

 

Genç kadının da polislere “Mavi Balina” oyununu oynadığını söylediği gelen bilgiler arasında.
Arjantin’li kadın, “Oyunun sonu, zamanın doldu” isimli bir mesaj aldığı aktarıldı.

 

 

Kurbanlarını ‘Biyolojik Atıklar’ olarak tanımlamıştı!

Oyunun kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, Rusya’da çıkarıldığı mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptıldı. Bu ceza Rusya’da büyük yankı uyandırmıştı. Kişinin en az 15 intihar vakası ile ilişkilendirilen kişiye bu denli az ceza verilmesi bizcede yanlış.

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımlamıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. O rusun allah belasını versin