Bilim & Teknoloji

Materyalizm Nedir?

Materyalizm Hakkında Bilgiler

Materyalizm, sadece maddenin varlığından söz edilebileceğini ve madde haricinde herhangi bir varlığın mümkün olmadığını savunan görüş olarak özetlenebilir.

Materyalizm

Materyalistlere göre varlık ve evren, maddelerin diğer maddeler ile girdiği etkileşimden başka bir şey değildir. Materyalist bakış açısına göre hiçlikten, yokluktan, metafizikten, madde üstü alemden, sokak jargonundan örnek vereceksek cin, peri, şeytan, melek gibi varlıklar sadece iddialardan ibaret masallardır. Materyalist felsefe kendisini fizik kanunları ve matematik ile temellendirir. Buna göre fizik kanunlarının ve matematiğin izin vermediği, ya da gözlemleyemediği hiçbir şey, tartışma konusu dahi edilemez. Ayrıca bu güne kadar hala daha tartışmaları bitmemiş “bilinç” kavramını mistik bir öğe olarak kabul eden tüm felsefi yaklaşımlara karşı çıkar. Materyalizme göre bilinç, aşk, sadakat, saygı gibi tüm soyut kavramlar maddenin bir formundan ibarettir. Varlığa oldukça realist bakan bu görüş, bugün bilimsel yönteminde içerisinde görülür. Bilimin bilgi edinme yöntemi, tamamen materyalist felsefenin varlığa yaklaşımı ile aynıdır.

Örnek olarak bir gözlem üzerine fikir yürüten iki insan düşünelim ve bunlardan bir tanesi mistik öğelere “inanan”, diğeri ise koyu bir materyalist olsun.

A- Metafizikçi
B- Materyalist

 

 

Gözlem: Köpekler, deprem olmadan kısa bir süre önce bunu fark ederler ve garip tepkiler verirler.

A (Metafizikçi) – Onlara verilmiş doğa üstü güçlerden dolayı, bu gibi durumları hissedebiliyorlar. Onlar, bizim göremediklerimizden bir uyarı mesajı alıyorlar!
B (Materyalist) – Deprem olmadan hemen önce yeryüzüne “P” dalgası yayılır ve bu frenkanstaki dalgayı köpeklerdeki gelişmiş kulaklar hisseder ve panik halinde kaçarlar.

 

Materyalizm Düşüncesi

Materyalizm, evrende var olan ve olacak olan her şeyin nedensellik bağlamında bir açıklaması olduğunu kabul eder. Materyalistlere göre evren, var olduğundan beri neden-sonuç zinciri içerisinde sonsuza kadar yol almaktadır. Bir madde, herhangi bir yerde nedensiz olarak asla var olamaz. Eğer gözlem sonucunda, bir şeylerin nedensiz olarak var olabildiğini görebiliyorsak, bu bizim gözlemimizin eksikliğinden kaynaklanır. Yani o “nedeni” görebilecek yeterli teknolojik kapasiteye sahip olmadığımızı gösterir. Ancak kuantum fiziğinde, nedensel madde hareketleri yerine, olasılıksal hareketler mevcuttur. Yani materyalizmin öngördüğü neden-sonuç zinciri, yine bilimsel bir gözlem olan kuantuma göre “yoktur.” Materyalist felsefeyi temellendiren fizik ve matematik, bu kez materyalizme ters şeyler söylemektedir. Örneğin; Bir madde parçacığı, herhangi bir yerde “nedensiz” olarak var olabilir ya da yok olabilir. Yahut hem var hem de yok olabilir. Her türlü olasılığın mümkün olabildiği kuantum dünyası, yüzlerce yıldır sapasağlam duran materyalist görüşe derin bir darbe vurmuşa benziyor…

 

Etiketler

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.