İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Makinistlik Tarih Olabilir… Dünyanın İlk Makinistsiz Treni Sefere Başladı!

Makinistlik Tarih Olabilir… Dünyanın İlk Makinistsiz Treni Sefere Başladı!

Makinistlik Tarih Olabilir… Dünyanın İlk Makinistsiz Treni Sefere Başladı!

Makinistlik tarih oluyor…Ulaşımın önde gelen aracı Tren, makinisti olmadan 100 kilometre yol yaptı.

Maden şirketi Rio Tunte, ilk otonom trenini kullanmaya başladığını duyurdu. Böylece dünyada en fazla tren yolculuğu yapılan Batı Avustralya’da makinist olmadan tren seferi gerçekleşti.
Maden şirketinin gerçekleştirdiği faaliyet ile farklı bir sektöre giriş yapması muhtemel. Denemelerde Makinistsiz Trenin hiçbir vagonunda insan bulundurmayan şirket, trenin 100 kilometrelik yolda yük transfer etmesiyle tarih yazdı.

 


Maden şireti Rio Tinto Yönetim Kurulu Başkanı, Chris Salisbury. “Gelecekteki madenleri inşa ederken uzun vadeli rekabet avantajı sağlayacak bu otonom teknolojiye liderlik etmekten mutluluk duyuyoruz. Mevcut iş gücümüzle, sektörümüzün bir parçası olacak yeni çalışma kolları hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Rio Tinto’nun Batı Avustralya’nın Pilbara bölgesinde demir cevheri için gerçekleştirdiği sefer, şirketin tamamen özerk bir tren şebekesine sahip olma planlarındaki ilk büyük adımı oldu.
Şirket 2017 yılının başından beri özerk trenler kullanıyor. Tren seferlerinin yaklaşık yüzde 50’si özerk bir şekilde tamamlanıyordu. Ancak sürücüler her zaman mevcut oluyordu.

Maden Şirketi Rio Tinto, 2018 yılının sonuna kadar tamamen özerk bir tren şebekesine kavuşmayı umuyor ancak öncelikle Avustralya’nın güvenlik ve kabul kriterlerini karşılamanın yanı sıra gerekli yasal onayları alması gerekecek.

Yorum Yap

Yorum Yap