İnternet & Sosyal MedyaSektörel Bilgiler

Makale Yazarlığı Nedir?

Makale yazmanın asıl anlamı bir konu hakkında bilgi vermektir. Makale yazmanında pek çok önemli hususları bulunmaktadır. Ayrıca bilimsel türde bir yazı olduğu için anlamı da çok fazladır. Fakat yazımda söz edeceğim makale yazarlığı, genel olarak web siteleri için hazırlanan yazılardır.

Makale yazarak da gelir elde edilebilir, olaya sektörel açısından bakarsak sadece makale yazarak internetten para kazanmak mümkün. youngcorners.com/blogdan-gelir-elde-etmek bağlantısından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aslında bu tür yazılar için “içerik” kelimesini daha uygun bulsam da, webmasterlar arasında yaygın kullanılan adı makaledir. Web siteler için yazılan içerikler, her ne kadar gerçek anlamda bir makale gibi bilimsel ve akademik olmasa da, bu makaleler için de dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Herkesin kendi sitesinin içeriğini kendi üretmesi gerektiğini düşünüyorum, ancak özellikle kurumsal firmalar bu işler için ajanslara ya da SEO uzmanlarına başvurmakta. Bu kişiler de makale işlerini webmaster forumlarında ya da aracı sitelerde ilan açan içerik editörlerine, yani makale yazarlarına vermektedir. Ancak bu işi yaptığını sanan pek çok insan, aslında olaya tam olarak hakim değildir. Buna rağmen forumlarda ve aracı sitelerde iş almaya devam eder. İşin kötü ve sektörün geleceği için ciddi kısmı da işverenlerin sırf ucuz yazıyor diye bu kişilere iş vermeye devam etmesidir.

 

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik üretmek herkesin başarılı olabileceği bir iş değildir. Öncelikle içerik üretirken, o içeriğin neyle alakalı olduğunu net olarak belirlemek ve belli bir taslak çıkarmak gerekir. Bu iş kolay gibi görünse de bazen insanın saatlerini alabilir. Tabi kaliteli bir içerik için bu geçerlidir. Yoksa baştan savma, kolaylıkla yapılması da mümkündür.

Konu net olarak belirlendikten sonra, o konuda içerik üretecek kadar bilgiye sahip olmanız şarttır. Bunun için bazen uzun araştırmalar yapmanız gerekebilir. Sonuçta ben o konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilsem, okuyucuya da aktaracak pek bir şeyim olmayacaktır. Bence içerik üretmenin en önemli noktası bu kısımdır.

 

Yeterli bilgiyi edindikten sonra yazıya geçilir. Tavsiyem, yazınıza başlamadan başlık atmamanız yönündedir. İçerik oluştuktan sonra, yazdıklarınızı okuyup başlık belirlemek çoğu zaman daha etkili olur. Doğru başlık daha kolay bir şekilde atılır. Yazıyı yazarken; giriş, gelişme ve sonuç odaklı yazmak önemlidir. Pat diye konuya girmek, işin ciddiyetinin bozulmasına sebep olabilir. Ancak giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden herhangi birini fazla uzatmak da okuyucunun o sayfadan kaçmasına sebep olur. Gerektiği kadar yazmakta fayda var. Ne çok kısa olmalı, ne de çok uzamalı. Bir diğer nokta da dil ve imla kurallarıdır. Dilinizi sitenin ciddiyetine uygun olarak ayarlamalı, ziyaretçilerinize nasıl hitap edeceğinizi iyi düşünmelisiniz. İmla kuralları da pek çok insanın dikkat ettiği bir olgudur. Yıllarca bu kurallarla ilgili okullarda ders almamıza rağmen, imla kurallarından bihaber olan insanlar hala mevcuttur. Sayıları da azımsanmayacak kadar fazladır. Ancak unutulmamalıdır ki; kesinlikle makale yazarken en önemli noktalardan biri imladır.

Bu yazımda sadece makale yazısının içeriğinden bahsetmeye niyetlensem de, kullanılacak görsellerle ilgili de birkaç cümle kurmak istiyorum. İçeriğiniz için alakalı bir görsel seçmek ve bu görselin özgünlüğüne önem vermek gerekir. Özellikle arama motorları bu konuya oldukça fazla önem verir.

Eğer sizde makalelerinizi kendi sitenizde yayınlamak isterseniz youngcorners.com/web-site-kurulumu bağlantısından internet sitesi kurulum süreçlerini inceleyebilirsiniz.

Son Sözler

Kaliteli içerikler üreten bir makale yazarı olmak için bol bol yazı okumakta fayda görüyorum. Özellikle kaliteli içerik üreten bloggerların bloglarında zaman geçirmek, yazılarını okumak ciddi katkılar sağlayacaktır.

 

 

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.