Yaşam

Listesi Yapılacak Şeylerin Listesi

Listeleri hepimiz seviyoruz. Bir şeyleri madde madde okumak hem kolay hem de eğlenceli oluyor. Peki yapılacak listelerin listesi nasıl olurdu?

Liste yapmak hem yapılacakları akılda tutmamızı, kontrol etmemizi hem de daha organize olmamızı sağlıyor. Bana kalırsa en güzel yanı listedeki maddeleri yapınca üzerini çizmek. Kendi kendime küçük bir yarışa bile giriyorum. Mesela listede tek bir madde kaldı, onu da tamamlamak için çaba gösteriyorum. Businessinsider.com listeleme konusunda fikirler vermiş. Büyük bir kısmı düşündüğüm ama hiçbir zaman yazıya dökemediğim listeler. Ha bu arada listeleri uygulama veya dijital ortam yerine kağıt kalem ile yapmayı tercih edenlerdenim. Ama her liste için de geçerli olmuyor bu.

 

Neler Liste Yapılabilir?

 

İzlemek istediğiniz filmler: Bu liste sayesinde de acaba ne izlesek derdinden kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

Okumak istediğiniz kitaplar: Kitapları kendi içinde de kategorilere ayırabilirsiniz. Sahilde okumalık, macera, biyografi… O an nasıl bir moddaysanız ve ne tür kitap okumak istiyorsanız aramanıza gerek kalmaz.

 

 

 

 

İzlemek istediğiniz programlar/diziler: Akşam televizyonda izleyecek bir şey var mı? Veya bu akşam ne izlesem sorusuna yanıt olabilecek bir liste.

 

 

 

 

Gitmek istediğiniz restoranlar: Farklı bir mutfak denemek istediğinizde veya daha önce gitmediğiniz bir yerde yemeyi düşündüğünüzde yardımcı olabilecek bir liste.

 

 

Şifreler: Bazı siteler büyük – küçük harf istiyor, bazıları ille de rakam olsun diyor… Her yerde aynı şifreyi de kullanmıyoruz ayrıca. O nedenle bir yerde şifrelerin listesi olsa iyi olur.

 

 

 

 

Günlük yapılacaklar listesi: Faturayı öde, alışveriş yap… Diğer yandan işle ilgili raporları tamamla, projeyi hazırla vs… Gün içinde bitirilmesi gereken çok şey var. Bunların bir listesi de kenarda dursun.

 

 

 

 

Kısa ve uzun dönemli hedefler: Bu ay sonuna kadar şu işleri bitirmiş olacağım veya önümüzdeki 5 – 10 yıl içinde bunları yapmış olacağım.

 

 

 

 

Görmek istediğiniz yerler/şehirler/ülkeler: İster hiç görmediğiniz bir ülke olsun ister belli bir özelliğiyle öne çıkmış bir şehir. Nerede ne yapılacak, nereler görülecek, listeyi önceden hazırlamanın bir zararı yok.

 

 

 

 

Evde yapılacak işler: Gevşeyen prizler, patlayan lambalar, damlayan musluklar, tamir edilmesi gereken şeyler… Hepsi derli toplu bir liste olarak gözünüzün önünde durursa yapmanız için size ilham verebilir.

 

 

 

 

Market alışverişi: Neye ihtiyacınız olduğunu bilip ona bağlı kalmak için mutlaka gerekli. Hepimizin markete 1-2 şey almaya gidip torbalarla döndüğü zamanları olmuştur.

 

 

 

 

Giysi dolabı listesi: Kıyafet için alışverişe çıkacağınız zaman ihtiyacınız olan şeylere öncelik verin. Hem dolabınız gereksiz yere dolmaz hem de savurganlık yapmamış olursunuz.

 

 

 

 

Önemli günler: Bunlar doğumgünü de olabilir, yıldönümü de, fatura, vergi ödemesi de olabilir, doktor randevusu da. Bir kenarda bulunsun.

 

 

 

 

Sizi mutlu eden şeyler: Son zamanlarda moralimizi bozmak, surat asmak için çok nedenimiz var. Arada gülümsemek, gülmek ihtiyaç oldu. Bir kenarda sizi mutlu edecek şeylerin listesi mutlaka olsun.

SERHAT KÖSE

20 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı