1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Lise Öğrencisinden ‘Güdümlü İnsansız Tank’ Projesi

Lise Öğrencisinden ‘Güdümlü İnsansız Tank’ Projesi

Lise Öğrencisinden ‘Güdümlü İnsansız Tank’ Projesi

Bursa’da yaşayan imam hatip lisesi öğrencisi, Afrin’deki Zeytin Dalı olaylarından etkilenerek güdümlü tank prototipi geliştirdi.

Bursa Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu son sınıfta eğitim alan Furkan Sadi Yıldırım, daha önce hayalinde insansız tank projesinin olduğunu öğretmenleri ile paylaşmıştı.

Lise öğrencisinin bu durumu öğretmenleriyle paylaşmasının ardından okulda büyük çaplı proje çalışması başlatıldı. Okulun Matematik öğretmenlerinden Selahattin Bakan’ın sorumlu olduğu projede Furkan, yaklaşık 5 ay süren çalışma sonucunda istediği “lazer güdümlü insansız tank prototipi” geliştirdi.

FS-AKTÜRK” adını alan tankı yarışmalara hazırlayan Furkan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, parça temininde çok zorlandığını belirtti.

Ayrıca projede Zeytin Dalı Harekatı‘nın kendisine ilham kaynağı olduğunu söyleyerek şu açıklamaları yaptı;

“Aletin şasi kısmı, kurşun geçirmez esnek camdan oluşuyor. Paletler konveyör, tekerlekler buna uygun 3D yazıcıdan çıkarıldı. Üzerindeki silah ise otomatik boncuk atıyor. Aracın üzerine monte ettiğimiz motorlarla, silaha uzaktan açı veriyoruz. Ayrıca yine aracın ve silahın kullanımı için farklı motorlarımız da var.”

“Destek olursa daha da geliştiririm”

Üretiği güdümlü tank prototipe kendi isminin baş harfleri ile paletin beyaz olması ve malzemelerin yerli olmasından dolayı “F5-AKTÜRK” adını verdiğini aktaran Yıldırım, “Silahımızı yönetirken arkadan gelen tehditlere karşı bir algoritma var. Bu algoritma sayesinde arkadan gelen tehlikeler, sensörlerce algılanarak bertaraf ediliyor. Ayrıca aracın önüne çıkan engeller forklift sistemiyle aşılıyor. Savunma sanayine çok ilgim var. Projemi savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalara sunacağım. İnşallah destek verirlerse bu prototipi daha fazla geliştiririm.” ifadelerini kullandı.

 

“Matematik öğretmeni Selahattin Bakan: Projelerimiz devam edecek.”

Proje danışmanı matematik öğretmeni Selahattin Bakan da öğrencisinin parça temini konusunda çok sıkıntı çektiğini, ilk başlarda ekmek kasasının tabanı, paspas, oyuncak araba tekerleri kullandığını söyledi.

Öğrencisinin prototipi uzun uğraşlar sonucu geliştirdiğini anlatan Bakan, “Üzerindeki silah sistemi 360 derece dönüyor. Arkadan gelen tehlikeleri de önleyecek sensörler aracılığıyla sistem ekledik. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Projelerimiz devam edecek.” diye konuştu.

Okul müdürü Muhammet Baki Özgültekin de imam hatip lisesinden böyle bir projenin ortaya çıkmasının gurur verici olduğunu ifade ederek, FS-AKTÜRK’ün, gelecek yıl proje yarışmalarında okulu temsil edeceğini bildirdi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

HABER EKİBİ

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

Yorum Yap