İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kitlesel Fonlama Fayda Sağlayacak mı? -Görüş

Kitlesel Fonlama Fayda Sağlayacak mı? -Görüş

Son zamanlarda hemen hemen her platformda, seminerde, toplantıda, derste, tanıtımda en çok da sosyal medyada hepimiz onları görürüz. Onlarla alakalı bilgiler, örnekler, ya da başlayanlar... Birçoğunun hayali de sadece onlarla uğraşmak, hayatını onlarla idame ettirmektir.

Kitlesel Fonlama Fayda Sağlayacak mı?  -Görüş

Son zamanlarda hemen hemen her platformda, seminerde, toplantıda, derste, tanıtımda en çok da sosyal medyada hepimiz onları görürüz. Onlarla alakalı bilgiler, örnekler, ya da başlayanlar… Birçoğunun hayali de sadece onlarla uğraşmak, hayatını onlarla idame ettirmektir.

Evet Start-uplar, Girişimler, yenilikler ve girişimciler. Günümüz dünyası hep bunlar üzerinde dönüyor ve Dünya’nın her yerinde girişimlerde bulunan, yenilikçi şirketler kuran binler, yüzbinler hatta milyonlar var. Türkiye’de bu konuda çalışan binlerce genç var. Malesef ki şartlar her zaman adil olmadığı için rakiplerimizle eşit şartlarda yarışmıyoruz. 

Rakiplerimiz dediysem bunlar kesinlikle kendi ülkemizde olan gençler değil, başka ülkelerin gençlerini kastediyorum. Ne de olsa hepimiz daha iyi bir Türkiye için çalışıyoruz, öyle değil mi? o zaman diğer ülkelere düşman değilde rakip demek gerçekten de dostane bir yaklaşım. 🙂
Peki neden şartlar adil değil diyoruz? bu bir mazeret mi yoksa bir hakikat mı? 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ben Türk milletine inanıyorum. Hiçbir insan zekası geri bir şekilde doğmaz ya da kimse üstün zekalı doğmaz. Fakat eğitim bunu değiştirebilir, çalışmak bunu değiştirebilir. Nobel ödülünü alarak bizleri gururlandıran Aziz Sancar, gençliğinde günde 18 saat çalıştığını belirtiyor. Onun için hiçbir şey kesinlikle mazaret değil ama bir hakikat! Bugün Dünya üzerinde belkide bir çağ açan, kişisel bilgisayarlara dönüşümü sağlayan aynı zamanda bu kişisel bilgisayarlarımızı ceplerimize sokan Apple, Steve jobs ve arkadaşı Wozniak tarafından 1975 yılında kuruldu. Tam 43 yıl önce…

Peki biz çok mu geriydik, biz de zeki insanlar yok muydu, girişimciler yok muydu? Tabii kide vardı, hemde zehir gibi. Ama dediğimiz gibi o zamanlar şartlar eşit değildi. 1975 yılında ABD’de insanlar refah içinde geçim sıkıntısı olmadan hayatlarını idame ettirirken Türkiye’de gençler sağ-sol diye çatışıp birbirlerinin canına kıyıyordu, etrafta bombalar patlıyordu. Siyaset üniversitelerden,liselere ve ortaokullara kadar düşmüştü. Doğal olarak bizlerin de bu ortamda yetişen insanlardan yenilikler beklememiz çok mantıklı değildi. Sonrasında darbeler, muhtıralar, seçimler… Hikayenin devamını zaten biliyorsunuz.

1970’ler İstanbul Üniversitesi

Ama bugün herşey daha farklı. İnsanımızın gözü yavaş yavaş daha da açılıyor. Gençler olaylara biraz daha analitik bakabiliyor ya da kendilerini politik, zaman kaybettiren tartışmalardan sakınabiliyor. Türkiye’de geç de olsa son yıllarda bir sürü yenilikler yapıldı, modern işletmeler kuruldu, girişimler hayata geçti. Tabii bunda en etkin rolü, altına çizerek söylüyorum, “teknoloji” aldı. Bahsi geçen karanlık yıllarda insanların bilgiye ulaşması zordu, bir yeniliği yakalamak için belki de saatler harcamaları gerekiyordu. ama bugün akıllı teknolojiler sayesinde bilgiye sadece saniyeler kadar uzağız. Dünya’daki bir gelişmeden, girişimden anında haberdar olabiliyoruz. Bazen bunu kendi toplumumuza adapte de edebiliyoruz. Böyle sıkıntılı bir eğitim sisteminde yetişen öğrencininde eğitim veren öğretmenin de problemli olduğu bir yerde; bu kadar girişimin olması bile bu millet adına umut verici. Belki birşeyler daha iyi gitse kim bilir bu gençlik neler yapacak! Sosyal medyada kendisine melek yatırımcı diyen insan sayısının 3000’in üzerinde olmasına rağmen geçen aylarda sadece 73 proje hayata geçmiş. Yani birşeyleri sadece sırf reklam için yapanlara rağmen hala güzel şeyler oluyor. Aşklı şevkli girişimciler çıkıyor.  Bu girişimcilerin tüm umutlarının kırılmaması ve ülkeye katma değer oluşturacak projelerin hayata geçmesi adına fonlamalar, hibeler çok çok önemli.

Geçmişte yaptığımız hataları yapmamak için; bir treni kaçırdık, bari bu çağın trenini kaçırmamak için fikri olanların pes etmeden fonlara ve hibelere başvurması gerekiyor. Devletinde bu fonlara ve hibelere, gerekli mevzuatları kolaylaştırarak ulaşım yollarını açması kesinlikle çok büyük bir ihtiyaç. Bu yönüyle girişimcilerin bir ürün veya hediye karşılığında halktan bağış toplayarak kendilerine sermaye oluşturabileceği Kitlesel Fonlama siteleri, çok kilit bir rol oynuyor ve fayda da sağlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap