İnternetPsikoloji & Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde İnternetin Rolü

Evrendeki her canlı doğar, gelişir, olgunlaşır ve yaşamını sonlandırır. Şuan bizleri ilgilendiren ise gelişimdir. Çünkü canlıların arasında gelişmeye en istekli olan tabii ki insanoğludur. İnsanlar ilk günden bugüne kadar bilgisini ve yetisini hep üzerine koyarak geliştirmiştir. Günümüzde bu gelişimin bir evrilmiş hali olan; bireyin kendi yetkinlik alanlarını, bilgisini ve karakterini güçlendirmeye çalıştığı alan yani “Kişisel Gelişim” sıkça duyulmaktadır.

Kişisel Gelişimde İnternetin Rolü var mıdır?

Günümüzün modern işletmeleri veya birçok kurumları faaliyetlerini sadece pazarlarında sürdürmekle kalmayıp bu faaliyetlerini  sosyal medyaya taşıyor. İnsanlar buradan kurumların ne yaptığını ve ne yapacağını rahatlıkla öğrenebiliyor. Ve bu kurumların doğal olarak personel ihtiyaçları doğuyor, konuya işletme sektöründen değinmek istiyorum. Teknolojinin gelişmesiyle artık insanoğlu bilgi çağının en üst düzeyine ulaşmış durumda. Önceleri insanların öğrenmek için saatlerce, günlerce zaman harcadığı bilgileri; bugün saniyeler içinde öğrenebiliyoruz. Bu gelişmeye en büyük etkiyi de internet yapmıştır, ifadesini rahatlıkla kullanabiliriz. Artık herkes rahatlıkla okuyor, öğreniyor ve kısacası biliyor. Bu durumda insanların kurumlarda istihdam olabilmesi için, diğer insanlardan ayrılıp öne çıkabilmesi belli yetkinliklere sahip olması gerekiyor. İşte, bu noktada Kişisel Gelişim devreye giriyor. İnsanlar kişisel gelişimle, aldığı akademik eğitim ne olursa olsun (işletme, hukuk, tıp, mühendislik), alakadar olmak zorunda kalıyor. Çünkü çağ çok hızlı değişiyor. Bilginin bu kadar hızlı olduğu bir dönemde kendine her manada, özellikle kişisel gelişim alanında yatırım yapmayan kişinin gelecekte varlığını nitelikli bir şekilde sürdüreceği asla beklenemez.

 

Kişisel Gelişimin son günlerde bu kadar gündemde olmasının sebebi nedir?

İnternet, sosyal medya ve etkileşim açısından kişisel gelişimin gündemde olmasına etkili olmuştur. Çünkü sosyal platformlarda herkesin bir kişisel gelişim eğitiminde, seminerinde olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. İster istemez insanda “nedir bu kişisel gelişim?” sorusu oluşuyor ve cevap aramaya koyuluyor. İkinci bir sebepse modernleşen dünyada her şey modernleşiyor ve her alanda modern insanlara ihtiyaç duyuluyor. Bireylerin modernliği de kişisel gelişim altında ahlak, eğitim, öz farkındalık gibi birçok başlıkta gelişebilir. Yani insanlar kurumların ihtiyacı olan gelişmiş insan ihtiyacını da karşılamak için kendini geliştirmek istiyor. Sadece olaya böyle pragmatik bakmıyor tabi insanoğlu; iyi hissetmek için de, bilmek için de, benliği için de kendini geliştiriyor.

 

 

Artık herşey internet üzerinden gerçekleşiyor. İlişkiler, konuşmalar, eğitim, ticaret… Böyle olunca kişisel gelişim içinde internet önemli bir aracı haline geldi. Kendini geliştirmek isteyen insanlar internetten, sosyal platformlardan yada youtube gibi kanallardan çeşitli faydalı bilgilere, okumalara ve videolara ulaşarak kişisel gelişimini sağlayabiliyor. Tabii ki yine en faydalı olanı yüzyüze olan, insanlarla canlı iletişime geçmektir diyebiliriz. Bu yönüyle meseleye yaklaşınca; Evet, internet kişisel gelişimin hem yayılmasında hem güncel olmasında hem de kişisel gelişimin sağlanmasında en etkin rolü oynamaktadır yargısına ulaşabiliriz.

 

 

Etiketler

MELİH KÖSEOĞLU

YoungCorners.com / Kurucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı