İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. KFH ve Kripto Para Birimi Ripple İş Birliği Yapacak

KFH ve Kripto Para Birimi Ripple İş Birliği Yapacak

KFH ve Kripto Para Birimi Ripple İş Birliği Yapacak

Kuveyt’in en büyük bankalarından olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım bankasının %70 hissedarı olan Kuwait Finance House’un ödeme sistemleri noktasında Ripple ile işbirliği yapacağı duyuruldu.

Kuveyt Finans Dairesi anlamına gelen KFH’ın duyurduğu haberde bankalar arası ve uluslararası alanda para gönderme, havale ve EFT işlemleri için bir sanal para birimi olan Ripple kullanılacak. Ripple’ın genel amacı ödeme sistemlerindeki mevcut yavaşlığı gidermek ve maliyetleri düşürmek. Bu doğrultuda bankalarla yaptığı anlaşmalarla Ripple sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Ripple’ın üst düzey yöneticisinin daha önce yaptığı bir duyuruda Amazon’da artık ödeme şekli olarak Ripple’ın kabul edilebileceğiydi. Geçtiğimiz yıldaysa Kuveyt Ulusal Bankası da Ripple anlaşma yaptığını açıklamıştı. Şuan da Dünya üzerinde 150’den fazla şirket Ripple ile anlaşma yapmış durumda ve bu sayı her geçen gün artacak gibi duruyor.

Bu bilgiler ışığında, elinde kağıt banknotları tutan bankaların kripto para birimlerine dönüş gerçekleştirmesi bizlere ekonomideki dijital dönüşümün Kripto paraya evrileceğini rahatlıkla göstermektedir.

Uluslararası para işlemlerinde hepimizin bildiği üzere SWIFT kullanılıyor. SWIFT her ne kadar sınır ötesi para alışverişini kolaylaştırmış olsa da, küresel ticaretin günümüzde çok gelişmiş olması açısından, bazı noktalarda yetkinlik sağlayamıyor. Bunların en başında “zaman” ve “maliyet” kavramlarını söyleyebiliriz. Ripple ise SWIFT’e benziyor ama daha fazla hizmet sunduğu için uzmanlara göre The Post Ripple’ın (XRP) hayatımıza yerleşmesi çok uzak değil.

 

Yorum Yap

Yorum Yap