İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kentin Gürültüsünden Kaçıp, Bir Kayanın Üzerine Ev Yapan Rizeli Vatandaş!

Kentin Gürültüsünden Kaçıp, Bir Kayanın Üzerine Ev Yapan Rizeli Vatandaş!

Kentin Gürültüsünden Kaçıp, Bir Kayanın Üzerine Ev Yapan Rizeli Vatandaş!

Rize’de Reşat Eren isimli bir vatandaş, kendin gürültüsünden kaçarak ilginç bir yönteme imza attı. Kendi arazisinde bulunan bir kayanın üzerine bir ev inşa etti. Eren, Ömrünün yettiği kadar yaz aylarında burada kalacağını söylüyor.

Kentin gürültüsü ve betonun grisinden bunalanların ilgisini çeken, doğanın ortasındaki bu eve gelin bir göz atalım…

Rize Fındıklı’nın Sümer köyünde yaşayan 69 yaşındaki Reşat Eren, 44 yıl önce çalışmak için yurtdışına çıktı. Daha sonra emeklı olunca 4 yıl önce memleketine döndü.

 

Bu sürede ilçe merkezinde kendine bir ev alan Eren, çocukluğunun geçtiği köyde, şehir gürültüsünden uzaklaşmak için arazisinde bulunan bir kayanın üzerine ev yapmaya karar verdi.

 

 

Kayanın üst kısmını düzleştirmek için önce yontan ve ardından üzerine tuğla ören Eren, 16 metrekarelik bu evi 2 yıllık çalışma sonucu tamamladı

 

 

 

Eren, evi sağlam olması için 20 adet 15’lik çelik vida ile kayaya sabitledi. Elektrik ihtiyacını ise güneş panelleri ile çözdü

 

 

Evin üzerine kurduğu güneş panellerinden elektrik üreten Eren, tüm elektrikli ev aletlerini de bu sayede çalıştırıyor.

 

 

Eren, evdeki su ihtiyacını da yaklaşık bir kilometre uzaktan kendi imkanlarıyla araziye döşediği borular vasıtasıyla karşılıyor.

 

 

 

Kent merkezinde de evi olduğunun altını çizen Reşat Eren konuşmasına şöyle devam ediyor:

 “Şehirde kalmak veya köy içerisinde kalabalıkta kalmak fark etmiyor. Bana kalırsa burası kıymetini bilen için cennet. Ömrüm yettiği kadar yaz aylarında burada kalacağım. Bu yıl iki günde bir eve çıkıp geliyorum. Gelecek yıldan itibaren uzun süreli konaklama yapacağım.”

 

Şehirde yaşayan her insanın rüyasını kendi imkanlarıyla, biraz da ilginç bir şekilde gerçekleştiren Reşat Eren’e doğa ile baş başa bir yaşam diliyoruz..

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap