İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Kendi İcatlarıyla Ölen Bilim Adamları

Kendi İcatlarıyla Ölen Bilim Adamları

Kendi İcatlarıyla Ölen Bilim Adamları

Bir bilim adamının kendi oluşturduğu bir icadıyla gurur duyması gayet normal bir durum. Getirdiği yenilik eğer yaşamda olumlu bir değişiklik oluşturduysa bu onun için sevindirici ve heyecan verici hale gelebilir.

Fakat bazı yeni icatlar ilk başlarda düzgün çalışamayabiliyor. Bu aksaklıklar mucidin ölümüne bile sebep olabiliyor. Yıllarca üstünde çalışılan bir buluşun ölüme yol açması üzücü olabilir.

 

 

Franz Reichelt, 1879-1912.

Avusturyalı olan Franz Reichelt bu icadının ismini biraz da şakayla karışık “Uçan Taylor” koymuş. Giyilen bir pilot kıyafeti acil durumlarda açılacak iki adet paraşütle destekleniyor. Dublör ya da cansız mankenler kullanarak test edilen bu icat tüm testleri geçmesine rağmen Reichelt test yapmak için Eiffel Kulesi’nden atladığında bir kaç saniye sonra öleceğini bilmiyordu.

 

 

Horace Lawson Hunley, 1823-1863.

Hunley Amerikan İç Savaşı’nda deniz mühendisi olarak hizmet vermiş. İlk icadı ise ismi CSS Hunley olan bir savaş denizaltısı. Test sürecinde Hunley ve 7 mürettebat bir şekilde denizaltıyı yüzeye çıkaramıyorlar ve boğularak can veriyorlar.

 

 

Thomas Andrews, Jr. 1873-1912.

Thomas Andrews ünlü Titanic Gemisi’nin de tasarımını yapan İrlandalı bir gemi imalatçısı. Asla batmaz denilen Titanic bir buzdağına çarpıp batarken Andrews de gemideydi.

 

 

Karel Soucek, 1947-1985.

 

Adrenalin bağımlısı Karel Soucek resimde görülen kendi yaptığı fıçıyla Niagara Şelalesi’ne atladığında saatte 120 km hıza ulaşmıştı. Farklı bir deneyim için Houston Gözlem Evi çatısından kendini bu fıçı içerisinde yere bıraktı ve fıçının parçalanmasıyla hayatını kaybetti.

 

 

Max Valier, 1895-1930.

Max Valier ilk uzay gemileri için başlangıç noktası olan roket motorlarını icat etti. Bulduğu roket motorları sıvı yakıtla çalıştığı için hem karada hem de havada kullanılabilecekti. İlk roket motorlu arabasının testlerinin 1.ayında roket motorunun patlamasıyla acı bir şekilde hayatını kaybetti.

 

 

Marie Curie, 1867-1934.

Marie Curie ilk kez hem fizik hem de kimya alanında nobel ödülü alan bilim insanıdır. Radyoaktivite alanında çığır açıcı çalışmalar yapmış en tehlikeli element olan radyum elementini keşfetmiştir. Keşifler sırasında aşırı derecede radyasyona maruz kalan Marie Curie kansere yakalanıp hayatını kaybetmiştir.

 

 

William Bullock, 1813-1867.

William Bullock döner matbaayı keşfetti. Bu icat baskı endüstrisinin inanılmaz bir şekilde gelişmesini, daha kısa zamanda daha kaliteli baskılar yapılmasını sağladı. 1867’de icat ettiği matbaa makinelerinden birisini kurarken bacağını makineye kaptırdı. Kazadan sonra bacağı kangren oldu ve Bullock ameliyat masasında hayatını kaybetti.

 

 

Otto Lilienthal, 1848-1896.

Otto Lilienthal havacılık alanında o kadar başarılıydı ki tarihçiler ondan “Planör Kralı” diye bahsediyor. Lilienthal yıllarını bugün planör olarak bilinen kanatlı makineler için harcadı. Tasarladığı planörleri kendisi test ederdi. Testlerin birinde 15 metre yükseklikten düşerek boynunun kırılmasıyla hayatını kaybetti.

 

 

Aurel Vlaicu, 1882-1913.

Aurel Vlaicu 1900’lerde ilk uçak yapımcılarından. Bu Romanyalı mucit en büyük icadı Vlaicu2’yi tamamlayana kadar birçok küçük uçak tasarladı. Karpat Dağları’nı Vlaicu2 adlı eskiyen uçağıyla geçerken birden uçağın kontrolü kaybetti ve yere çakıldı. Uçağını düşmesine neyin sebep olduğu hala bilinmiyor.

 

 

Jimi Heselden, 1948-2010.

Jimi Heselden gingerın muciti olarak biliniyor. Ama öyle değil. O çok popüler olmayan araç üreten şirketleri satın alan bir yatırımcıydı. Ginger üreten bir şirketi satın aldıktan kısa bir süre sonra İngiltere’de bir uçurumun kenarında gingerini sürerken kaza geçirdi. 25 metrelik uçurumun kenarında ters gitmeye çalışırken bir şeyler ters gitti ve uçurumdan aşağı düşerek hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum Yap