İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Yerli Elektrikli Otobüsler Kayseri’de Hizmete Giriyor!

Yerli Elektrikli Otobüsler Kayseri’de Hizmete Giriyor!

Yerli Elektrikli Otobüsler Kayseri’de Hizmete Giriyor!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçları parkını yüzde 100 yerli ve milli elektrikli otobüsler ile dolduracak.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yerli ve milli elektrikli otobüslerin tanıtımını yaptı.

Programa numune olarak getirilen bir elektrikli otobüsün önünde konuşmasını yapan Çelik, Belediye’nin toplu taşıma araçları bünyesine katılacak otobüslerin yüzde 100 milli ve yerli olduğunu bildirdi.

Türkiye’de ulaşımın en önemli noktasının toplu taşıma olduğunu belirten Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şöyle devam etti;

“Belsin Anafartalar Raylı Sistemi’nden şehir hastanesine ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesine kadar ulaşacak raylı sistemi inşallah Bakanlığımız yapacak ama hastane açıldı, oraya ulaşımın sağlanması lazım ve bu yüzden yeni hatlar oluşturduk. Bunun için aldığımız 25 metre uzunluğundaki elektrikli otobüsler, yeni açtığımız hastaneler hattında çalışacak. Bunlar, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, şu anki Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yeni yapılan Şehir Hastanesi arasında çalışacak. Bunlar siparişle yapıldığı için otobüslerin teslimi temmuz ayından başlayarak ekim ayına kadar sürecek. Dolayısıyla aldığımız 8 elektrikli otobüs geldiğinde hastaneler hattında çalışacak.”

 

“Yerli ve Milli Otobüsler Tek Şarj İle Günü Tamamlayacak”

Öncelikle konforlu bir ulaşım sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle noktaladı;

“Türk vatandaşı olarak övünmemiz gereken bir konu da bu otobüslerimizin yüzde 100 yerli tasarım olmasıdır. Tam kapasiteyle çalıştığında 210 kişi taşıyabilecek son derece konforlu araçlardır. Sabaha kadar şarjda duracak. Sabahtan akşama kadarda tek şarjla seferde kalabilecek. Ne zemine ray döşeyeceğiz ne elektrik ne de sinyalizasyon sistemi yapacağız. Yine bu elektrikli otobüslerin bir küçüğü olan 18 metrelik olanlarından da 6 tane aldık. Elektrikli otobüslerimizle yeni aldığımız körüklü otobüsleri de hastane, üniversite ve Erkilet hattında kullanacağız. 14 elektrikli otobüs, 10 körüklü otobüs ve 20 solo otobüsümüzle yaş ortalamamızı 5,2’ye çekiyoruz. Bu da Türkiye ortalamasının çok üzerine geliyor.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

HABER EKİBİ

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

Yorum Yap