İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Kastamonu’da Meslek Liseli Gençler 3D Yazıcı Üretti

Kastamonu’da Meslek Liseli Gençler 3D Yazıcı Üretti

Kastamonu’da Meslek Liseli Gençler 3D Yazıcı Üretti
1

Kastamonu meslek ve teknik anadolu lisesi 3.sınıf öğrencisi iki genç, üç boyutlu yazıcı yaptı.

Öğrenciler Muzaffer Bakıcı ve Efekan Erdoğan önce robot yapmak için yola çıktıklarını daha sonra ihtiyaçları olan parçaları temin edebilmek için üç boyutlu yazıcı üretmeye karar verdiklerini söyledi. Mucit öğrenciler, robotlara ilgilerinin olduğunu ve bu sebeple çalışmaya başladıklarını; çalışmaya başlamadan önce de üç boyutlu yazıcıların çalışma metodlarını incelediklerini belirttiler.

Nokta vuruşlu yazıcılarla üç boyutlu yazıcıların aynı sistem üzerinden çalıştığını öğrenen öğrenciler, etraftan temin ettikleri ikinci el parçalarla 2-3 ay içinde istedikleri yazıcıyı oluşturduklarını ve toplamda bu yazıcıyı 1350 tl’ye mal ettiklerini söylediler.

İhtiyaç duydukları robot parçalarını temin edebilmek için üç boyutlu yazıcıyı yaptıklarını ama şuan istedikleri her şeyi bu yazıcı sayesinde elde edebildiklerini açıkladılar. Okulun bilişim teknolojileri öğretmeni olan Cumhur Torun, bir sürü robot yarışmalarına katıldıklarını ve bu yarışmaların birçoğundan ödül alarak geldiklerini ifade etti.  Ayrıca “üç boyutlu yazıcıların fiyatlarının 7 bin tl civarlarında olduğunu öğrencilerimiz ise bu yazıcıyı 1350 tl’ye mal etti.”diye ekledi.

 

 

KAYNAK:AA Bilal Kahyaoğlu

Yorum Yap

Yorum Yap