GeziPsikoloji & Kişisel GelişimYaşam

İtalya’daki Rahat Çalışma Hayatı

Akdeniz’de üç tarafı denizlerle kaplı, 60 milyon nüfusa sahip, bir Avrupa ülkesi; İtalya

Avrupa Birliği üyesi olan İtalya, birçok şirketinin çalışanlarına rahat çalışma imkanları sağlamasıyla adından söz ettiriyor….

İtalya’da Çalışma Hayatı Nasıl?

İtalya‘da insanlar genellikle  Ağustos aylarında işlerine ara verirler.

Çalışan işçi sınıfı yılda 30-35 gün tatile sahiptir. Bu tatiller yaklaşık olarak 7 haftaya tekabül ediyor ve tatil süresince işçiler maaşlarını alıyorlar.

Bu tanınan tatil haklarının dışında resmi tatillerde var, bu tatillerde yaklaşık olarak 10-12 gün.

Ayrıca her şehrin kendine ait koruyucu azizi var, azizler içinde birer gün ücretli tatil. Doğal olarak yeni evlenen çiftlere de 15 gün ücretli balayı tatili veriliyor.

Genelde Dünyadaki birçok çalışan 12 ay maaş alırken, İtalya‘da çalışanlara 13 maaş veriliyor. Bunun sebebini ise normal aylık maaşların insanların geçimleri için 12 ay da harcadığı, 13. maaşın ise tatil için verildiğiyle açıklıyorlar. Tüm bunların yanında; çalışanların 1 yıl içinde kullanmadığı izinleri yanmıyor, bir sonraki yıla devrediyor, ya da birikiyor.

Milyonlarca dolarlık giyim şirketi Lardini Company’nin sahipleri ve üst düzey yöneticileri çalışanlarına böyle rahat imkanlar sağladıkları için rahatsız olmadıklarını hatta bundan memnun olduklarını söyleyip, biz tatile çıkabiliyorsak onlarda rahatça tatile çıkmalı ve stres atmalılar diye de ekliyor.

İtalyanlar stresin tüm hastalıkların başı olduğunu söylüyorlar böyle rahat bir çalışma hayatlarına sahip oldukları içinde strese yakalanmadıklarını belirtiyorlar. Dünyanın ortalama olarak en uzun yaşam süresine sahip toplumu da İtalyanlar. Araştırmalar da bunu doğruluyor.

 

Lardini şirketindeki ilginç, diğer bir olaysa çalışanların öğle paydosu 2 saat; ayrıca çalışanlar yemek ve diğer ihtiyaçlarını gidermek için bu süreyi evlerine giderek değerlendiriyorlar. Yani öğlen yemeklerini evlerinde yiyorlar.

İtalya’da doğum izinleri de 5 aylık bir süre, tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda İtalyan halkının neden güler yüzlü olduğunu anlamak çok da zor değil. Ama burada yakalanması gereken önemli bir husus var; o da bu kuralların toplumların yapılarına göre koyulması gerektiğidir. İtalyan toplumu rahat ve stresten uzak bir hayat istiyor. Bunun için sendikalar, binlerce işçi mücadele vermiş, hatta içlerinden bundan dolayı mahkum edilenler dahi olmuş. Sonuç olarak da İtalyan firmaları halkını tanımış ve ona göre çalışma koşulları sunmuş. Şayet çalışma koşulları bunun aksine yoğun ve stresli olsaydı, belki de işçi bulmak da zorlanılacaktı. Yani doğru olan, herkesi gerektiği yerde doğru şekilde istihdam edebilmek.

Aynı sistemin liberal ekonominin baş gösterdiği ve dünyanın finans merkezi ABD’de uygulanabilmesi hayal dahi edilemez. Yada disiplin ve prensipleriyle meşhur olan Almanya’da… Yahut savaşlarla, darbelerle, ekonomik krizlerle yoğrulmuş bizim toplumumuzda uygulanmasını düşünmek çok büyük bir ironi olur. Uzun lafın kısası; her toplum, ve bu her toplumun yapılarına göre bir çalışma hayatı şekillenmiş.

 

 

Etiketler

MELİH KÖSEOĞLU

YoungCorners.com / Kurucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı