İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. İstanbul’da Toplu Taşıma

İstanbul’da Toplu Taşıma

İstanbul’da Toplu Taşıma

Bu içeriği paylaşmamıza bizi iten en önemli sebep;bir köşe yazarının toplu taşımayla ilgili gençlere gösterdiği tepkiydi.

Hergün evinden, yurdundan, apartından çıkarak okula gitmeye çalışan gençler bunun üzerine ilave olarak staj yapan yahut para kazanmak için çalışan gençler toplu taşıtlardaki gereksiz kalabalıklığı işaret ederek yaşlılara tepki göstermişti. Bunun en önemli sebebi iş saatlerinde toplu taşıtları mecburi olarak kullananların dışında; yaşlıların, emeklilerin mecburiyeti olmadan keyfi seyahat ettiği belli olan insanların toplu taşımaları iş saatlerinde kullanmasıydı.

Sabah 9-10 saatlerinde okula gitmek için akşam dönüş saatleri olan 5-7 arasında toplu taşımaya binen gençler; yaşlı nüfusun otobüslerde ve araçlarda oluşturduğu kalabalığa tepki çekmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesinin uyguladığı 65 yaş üstü ücretsiz seyahat hakkını, kullandıkları çeşitli sosyal medya ve platformlarla eleştirmişlerdi.

Sitemizin adından belli olduğu üzere biz de genç olarak arkadaşlarımızla aynı fikirdeyiz. Fakat bir gazetedeki köşe yazarı gençlere kızmış ve “Gençler bırakın emeklileri! bari yaşlılıklarında rahat etsinler. Biraz anlayışlı olun.” demişti. Malesef ki bu yaklaşım bize çok klişe geldi. Gençlerin hiçbirinin yaşlılara karşı anlayışsız olmak isteyeceğini düşünmüyoruz. Gençlerin tek istediği okul ve iş saatleri arasında hepimizin büyüğü olan belki dedesi ,ninesi olan büyüklerimizin anlayış gösterip yoğun saatlerde seyahatleri mecbur kalmadıkça kullanmamasıdır. Çünkü bir yağmur yağdığında, sel olduğunda,aşırı sıcak olduğunda bazı insanlar dışarı çıkmıyorsa; bu , onların diğer günlerde de dışarı çıkma zorunluluğunun olmadığını gösterir. Eğer ki mecbur olsalar bu türlü doğa olaylarında da dışarı çıkarlardı.İşte bu sebepten dolayı gençler İstanbul Büyükşehir Belediyesinden; katlanamayacak kadar kalabalık olan seyahatleri engellemesi amacıyla toplu taşımalardaki, yaşlıların ücretsiz seyahat hakkını kaldırmasını çeşitli platformlardan talep etti.

 

 

 

Ve o köşe yazarımıza buradan da şu mesajı bırakıyoruz. Genç arkadaşlarımızı eleştirmek istiyorsanız; bir gün lüks, konforlu şahsi araçlarınızı bir kenara bırakıp işe toplu taşımayla gidip (yani gençlerle fiili empati kurup), toplu taşımalarda insanların neler çektiğini anladıktan sonra, gençleri öyle eleştirmelisiniz. Oturduğunuz yerden, bilgisayar başından çok kolay. 🙂

Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki metropollerdeki insanlar da mide rahatsızlıkları daha fazla oluşuyor. Mide rahatsızlıklarının en önemli sebebinin stres oluştuğunu hatırlarsak trafiğinde buna sebep olduğunu anlamış oluruz.

Umuyoruz ki; İstanbul’un gayri resmi nüfusunun 20 milyona doğru yaklaştığı son dönemlerde trafik problemleri ve toplu taşımalardaki aşırı kalabalıklar çözülür.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap