İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. İrlanda’da 14 Yaş Altındaki Çocuklar İçin Akıllı Telefon ve İnternet Yasağı Getirilmesi Gündemde!

İrlanda’da 14 Yaş Altındaki Çocuklar İçin Akıllı Telefon ve İnternet Yasağı Getirilmesi Gündemde!

İrlanda’da 14 Yaş Altındaki Çocuklar İçin Akıllı Telefon ve İnternet Yasağı Getirilmesi Gündemde!

İrlanda’da bir çocuk koruma uzmanının 14 yaş altındaki tüm çocuklar için akıllı telefonların ülke çapında yasaklanmasını istemesiyle adeta ülkenin gündemine oturdu.

Siber zorbalığın çocukların üzerinde yarattığı etkiler artmaya başlamasıyla birlikte Dr.Mary Aiken, gençlerin internetteki kötü niyetli insanlardna dolayı çocukların büyük risk altında olduğunu aktardı. İnterneti olan telefonların da asla hediye olarak verilmemesine sözlerine etkiledi.

RTE’de yayınlanan Prime Time’a verilen demeçte Dr.Mary Aiken ayrıca şunları söyledi; Akıllı telefonlar kamera ve video olanaklarını bir araya getiren ve çoklu platformlarda ve uygulamalarda 24 saat bağlantı imkanı sunan çok karmaşık ve son derece kişisel cihazlardır. Bu yüzden çocukların uzaktan hedeflenmesine neden oluyor.”

Aiken, yedi sekiz yaşındaki çocukların akıllı telefon sahibi olmak için çok genç olduklarını belirtti. UCD akademisyeni olan Dr. Aiken, İrlanda ve ABD hükümetlerinden okullara akıllı telefonları yasaklamalarını söylemelerini istedi.

Ayrıca şunu ekledi: “Genel bir kural olarak, ilkokul çağındaki çocuklara akıllı telefon verilmemesini, özellikle ilkokulların akıllı telefonları yasaklamalarını tavsiye ederim.”

Yorum Yap

Yorum Yap