İnternetKültür & Sanat

İnternetten Satın Almayı Düşünmeyeceğiniz Şeyler

Günümüzde neredeyse herşeyi internetten satın alabiliyoruz. Fakat bu duruma rağmen bazı şeylere internetden ulaşmak imkansız gibi birşey. Tabii bazende biz ulaşmak istemeyiz.

 

İnternetten Satın Alınmayacak Şeyler

 

Kahve ve Çay (içmeye hazır şekilde)

Tabii kastettiğimiz, içmeye hazır bir fincan kahve veya ince belli bardakta sıcak çay. Eve, ofise yemek sipariş etsek de, “yanında bir bardak da demli çay olsun” dediğimiz duyulmamıştır. O çayın size gelene kadar soğuyacağını gayet net biliriz. Aynı şey kahve için de geçerli. Gerçi ender de olsa ofise ünlü kahve markalarının bol sütlü, havalı kahvelerden söyleyenler çıksa da, kahvenin bizzat yerinde içilmesi toplumda kabul görüyor.

 

Antika Eşyaların Çoğu

Müzayede evleri ve müzelerin satış departmanları bu ürünleri çoğunlukla internette sergilemiyorlar. Yağlı boya tablo ve heykel gibi sanat eserleri için de bu geçerli. Amaç alıcıların sergiye, müzayede satış noktasına gelerek sanat eserine zaman ayırması, gerekli saygıyı göstermesi. Zaten sanatın ve antika eserlerin gerçek alıcıları bu beklentiyi taşıyorlar. Antika eserlerin bazıları ise güvenlik kaygılarıyla internette sergilenmiyor, herkesin bu eserin varlığından haberdar olması istenmiyor.

 

Sadece Sahaflarda Bulabileceğiniz Eski Kitaplar

Eski kitapları da satan bazı siteler bulunmakla birlikte, bunların asıl tarlası sahaflardır, biliriz. Zaten internetteki 3-5 alternatifle neden kendinizi sınırlayasınız ki? Gidersiniz sahafların bulunduğu yerlerden birine, eski kitap ve dergi örneklerinin bulunduğu bir derya arasından beğendiklerinizi bir güzel seçersiniz. İsterseniz pazarlık bile edersiniz. Bu arada sahaflardaki eski dergiler günümüz satış noktalarındaki gibi jelatinle kaplanmış değildir. Sayfalarına bakmak serbesttir. Bazen eski bir haber, bazen bir fotoğraf ilginizi çeker ve dergiye sahip olmak isteyebilirsiniz.

 

El Yazması Kitaplar

Bunlar için de sahafları, antikacıları turlamanız, oralarda derin bir keşfe çıkmanız gerekir. Hatta sorup soruşturarak ilgili tarihi kitabın izini bir defineci gibi sürme durumunda kalabilirsiniz. Bu tip nadide eserleri, çoğu devlete ait olan kütüphaneler ve bazı müzelerde bulabilirsiniz. Bunların hemen hiç biri kurumların internet sitesinde listelenmez. Çoğu kez okumak için bile özel izin gereklidir. Satın almak mı? Eski el yazmaları için bu kavram pek geçerli değil.

 

Günümüzde internet çok gelişti, hatta internet insanları tembelleştirdi de diyebiliriz. İnternet son yıllarda sayamayacağımız birçok şey yapılmasına imkan sağlıyor. Bilgiye ulaşmanın dışına çıkan internetin herşeyi çözebileceği ile ilgili bir yazı yazdık. youngcorners.com/internet-her-seyi-cozebilir-mi bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SERHAT KÖSE

20 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı