İnternet

İnternetteki Tüm Siteleri Yazdırmak

Sizce bugüne kadar oluşturulmuş bütün internet sitelerini yazdırmak için kaç A4 kağıdı gerekir?

 

İnternet Sitelerini Yazdırmak

 

İngilterede yapılan araştırmaya göre kaba bir hesapla tüm siteleri yazdırmak için 136 milyar A4 kağıdı olmalı.

Eğer bu sayfaları üst üste dizerseniz 13600 km uzunluğundaki bir sütun elde edersiniz. (Her sayfanın kalınlığı 0,1 mm olduğu varsayılmıştır.)

İngiltere’de üniversite öğrencileri olan George Harwood ve Evangeline Walker’ ın yaptıkları hesaba göre Wikipedia’nın tüm sayfalarını yazdırmak için 70.859.865 tane A4 sayfası gerekli.

Daha sonra internette bulunan tüm sitelerin kabaca 4,5 milyar internet sayfasından oluştuğu sonucuna varmışlar. Fakat bu sayfaların boyutlarının birbirinden çok ama çok farklı olmasını göz önüne aldıklarında bu sayfaları yazdırmak için oldukça fazla A4 kağıdı gerektiğinin farkına varmışlar. Ama bu sayı onlar için ölçülemeyecek bir sayı değil.

 

Onlar araştırmayı bir adım daha ileri götürerek bu kadar A4 sayfası için kaç tane ağacın gerekli olduğunu hesaplamışlar. Yaklaşık olarak 1,5 ton ağırlığındaki meşe odunundan aşağı yukarı 300 000 adet A4 sayfası üretilir. Eğer tüm internet sayfalarına A4 sayfalarına basmak isterseniz 136 milyar A4 kağıdı için toplam 16 milyon ağaç kesmeniz gerekecek.

SERHAT KÖSE

20 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı