İnternet & Sosyal Medya

İnternet Her Şeyi Çözebilir mi?

İnternet Her Şeyi Çözebilir mi? Neden olmasın ki dediğinizi duyar gibiyim… Ya da her şey olmasa da birçok şeyi çözecek bu internet. Çözmese bile teknoloji var değil mi?

Artık neyi nasıl yapacağımıza kadar anlatan tavsiye veren birçok kaynak var. Eskiden soru sorabileceğimiz ilk kişiler çevremizdeki aile bireyleriydi. Günümüzde çocuklar bile hastalıkla ilgili bilgi sahibi olabiliyor.

(Google yerine açıp bakıp ödev yaptığımız kaynak genellikle ansiklopedilerdi.)

Peki neyi internet çözemeyebilir diye düşündüğümüzde her şeyle ilgili kaynak var fakat o kadar büyük bir okyanustasınız ki rotasız kalmış gemi misali nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz belkide. Temel’e indiğimizde en önemli konu “insanlık” ne kadar genel kültürü yüksek, dünya görüşü geniş olursa o kadar güzel bir dünya olacağı. Çünkü dünyayı insanlar yönettiği gibi onu da genç nesillere daha doğru aktarması gerekiyor.

İnternetin Çözemeyeceği Şeyler

  • İnsani ilişkiler & yüz yüze iletişim.
  • Bulunduğu toplumun gelenek görenek, örf ve adetlerini bilmesi.
  • Ahlaki kurallar ve değerler.

Bu liste daha fazla uzayabilir lakin internet sayesinde bir konu hakkında sabır etme yetimizde zayıflıyor. Fazla emek vermeden bilgiye ulaşma bilginin değerini hatta doğruluğu konusunda tartışmalara yol açabiliyor.

Mutlaka sizde arkadaş çevrenizde ” bırak şu telefonu artık” cümlelerini kurdunuz değil mi? İşte internet bir çok konuda çözüm imkanı sunarken beraberinde getirdiği yeni sorunlarda çok…

Sürekli eline tablet, telefon verilen çocuklarda hayatı deneyimleme sorunu var. Teoride bilgiliyiz fakat eyleme geçince ne kadar başarılı bireyler olabileceğiz. Özellikle bilgisayar oyun bağımlısı çocuklarının  oyunlarda seviye atlar gibi gerçek hayatta başarı kazanma isteği ön plana çıkıyor. Buda yeni kuşak gençlerin zorluklar karşısında aldığın aksiyonları veya almadığı aksiyonları bize gösteriyor. Bilgisayar oyunları oynayan çocuklar veya internet bağımlısı olan bireyler sosyal hayatta kendini ifade edememe veya yanlış ifade etme gibi durumlara düşüyor.

Küçük çocuklara büyünce ne olacaksın dediğinde “youtuber olacağım” cevabını sıklıkla duyabiliyoruz. Çünkü herkes ünlü olmak istiyor ve kolay para kazanmak istiyor.

Dahası internetin şuana kadar çözmediği sorunlardan biri de şu;  birçok bilgi kaynağı var fakat ne kadar doğru?

Artık herkes bir kitap yazıp bastırabilir fakat 20’li yaşlardaki bireylerin bilgi birikimi ve entelektüel sermayesi ne kadar kaliteli olabilir. Bir konuda konuşmak uzmanlık yıllar gerektiren bir durumken herkes kitap yazıp ünlü olma peşinde. Bundan dolayı doğru kişiden kitap okumak ve doğru bilgi kaynağını bulmak gerekiyor.

İnsani olarak ilişkilerimize gelince sözü şöyle noktalıyayım.

“Dünya internet sayesinde birbirine yaklaştı fakat insanlar birbirinden uzaklaştı.”

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.