İnternet & Sosyal Medya

İnstagram’da Keşfet Alanına Nasıl Çıkılıyor? İnstagram Algoritması Hakkında Bilgiler

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformu İnstagram kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi de keşfet alanı neye göre belirleniyor. İnstagram bu gönderileri neye göre seçiyor?, Keşfet alanına nasıl çıkılıyor? sorularına yazımızda cevap aradık.

 

İnstagram bir sene içerisinde bünyesine getirdiği yeni özellikler ile büyük bir ilerleme kaydetmiş durumda. En çok kullanılan platform konumuna gelen İnstagram son yıllarda büyük ilgi duyuyor. Fotoğraf ve videoya dayalı platform hakkında kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında gelen “keşfet” bölümündeki gönderilerin neye göre seçildiği.

 

Keşfet alanı şüphesiz kullanıcıların en çok vakit geçirdiği alan. İnstagram‘ın getirdiği bu alan ile uygulamada vakit geçirme süresi daha da arttı.

 

İnstagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır?

 

Öncelikle Keşfet sisteminin arkasında ciddi bir algoritma mevcut. Bu algoritmanın detaylarını İnstagram geliştiricileri haricinde kimsenin bilmesi mümkün değil. Ancak konu ile ilgili İnstagram’ın bir açıklaması mevcut;

 

“Gönderiler; takip ettiğiniz kişiler ve beğendiğiniz gönderiler gibi şeyler doğrultusunda otomatik olarak seçilir. Ayrıca keyif alacağınızı düşündüğümüz konularda hem insanlar tarafından derlenen hem de otomatik olarak seçilen hesaplardan gönderilerin yer alabileceği video kanallarını da görebilirsiniz.”

İnstagram‘ın keşfet sistemi ile alakalı bu açıklaması sizlere yeterli olmadıysa şu bilgilere de göz atmanız da fayda var.

 

Bu konu da İnstagram‘ın çalışma algoritmasıyla ilgili ek olarak şöyle bir bilgi de var. Keşfet algoritması, Facebook’un “haber kaynağı” sistemi ile benzer bir şekilde çalışıyor.

Haber kaynağı ise şu öğeleri esas almakta;

Önceki etkileşimler: Gönderiyi paylaşan kullanıcının geçmişte gönderilerinizle ne sıklıkla etkileşim kurduğu. (Sizin gönderinizi beğeniyorsa, ya da siz onun gönderilerini beğeniyorsanız)

Katılım: Gönderinize süre zarfında gelen yorum ve beğeni miktarı. (Zaman ile gönderiye olan ilginin oranı göz önüne alınır.)

Zamanlama: Fotoğrafınız / videonuz ne zaman paylaşıldığı. (Gönderinin yeni paylaşılmış olması)

Bu üç öğe kişilerin “keşfet” bölümünün oluşturulmasını sağlıyor.

Etiketler

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.