Sosyal Medya

İnstagram Algoritmasının Çalışma Sistemi

Günümüzde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu İnstagram‘ın algoritmaları şu ana kadar tam olarak açıklanmadı. Şirket tarafından bir takım bilgiler verilse de hiçbir zaman detaylara girilmedi.

Facebook bünyesinde bulunan platformun sırrı sonunda açığa çıktı. Yetkililer San Francisco’daki yeni ofislerinde gazeteciler ile bir araya geldi ve algoritmaları hakkında açıklamalar yaptı.

 

İnstagram Algoritması Hakkında Bilgiler

Açıklamalara göre İnstagram herkese benzersiz bir özet akışı sunuyor. Bunun kullanıcının geçmiş davranışlarına göre olduğunu belirtelim.

Durumu tam olarak açıklayacak olursak, biriyle aynı hesapları takip etseniz bile, takip edilen hesapla nasıl etkileşimde bulunduğunuza bağlı olarak sizin için ön görülmüş bir özet akışına sahip olmaktasınız. Bu kriter ile ana ekrana gönderiler sıralanıyor.

 

İnstagram‘ın özet akışında yenilik, ilişki ve ilgi olmak üzere 3 temel faktör bulunuyor. Makina öğrenimi (Machine Learning) geçmişteki davranışları hesaba alarak esas alınan gönderiyi yüksek sıralamayla öne çıkarıyor.

 

Gönderiyi paylaşan kişiyle ne kadar çok etkileşiminiz varsa, Platform üzerinde daha önce çok fazla yakınlık kurduysanız (Fotoğraflarda etiketlenmek, yorumda bulunmak gibi.) üst sıralarda yer alırsınız.

 

İnstagram’da Gönderi Sıralanması

İnstagram yetkililerin açıkladığı diğer bir konu ise video ve fotoğraf arasındaki fark. Özet akışında video ve fotoğraf arasında bir fark bulunmaması ile birlikte kullanıcıların ne tür içeriklerle etkileşimde olduklarına göre ayarlanmakta. Bu nedenle sık sık videoları izlerseniz, daha az video ile karşılaşabilirsiniz.

 

Canlı yayın ve hikayeler veya diğer aktiviteler konusuna gelirsek bu etkileşimler kişiyi öne çıkarmıyor. Yani özet akışında bu özelliklere öncelik olarak kriter koyulmuyor. Açıklamalardan önce ticari hesapların kişisel hesaplara göre çok daha kişiye erişebileceği iddia ediliyordu. Bu açıklama ile bu iddialar asılsız oldu.

Ayrıca ekip çok fazla hashtag’ı olan gönderilerin gizlenmediğini belirtiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı