Yaşam

İnsanların Yıllardır Uğramadığı Terkedilmiş Yerler

Dünyanın her tarafında insanların yıllardır uğramadığı terkedilmiş yerler vardır. Bazı yerlerin görünüşü oldukça ürkütücüdür. Yazımızda bu yerlerden bahsettik.

Terkedilmiş Yerler

 

Orpheum Oditoryumu—New Bedford, Massachusetts ABD

Orpheum Oditoryumu kapılarını 1912’de açtı. Bina bugüne kadar atış poligonu, balo salonu, spor salonu ve depo olarak kullanıldı. Tiyatro 1959 yılında kapanmış ve daha sonra bir tütün şirketinin deposu olarak kullanılmış. Arkasında gayet işlek bir süper market barındıran tiyatro bu günlerde terkedilmiş durumda.

 

 

 

Six Flags Jazzland—New Orleans, Louisiana ABD

Jazzland olarak bilinen bu lunapark 2005’te yaşanan sel felaketinden beri kapalı. Lunapark selden daha çok etkilenen yerde bulunuyor. Park haftalarca 1,5 – 2 metreye ulaşan sular altından kalmış. Yeniden açılmayacak çünkü yeniden açılması için tamamen yıkılması gerekiyor.

 

 

 

American Star Gemisi—Fuerteventura, Kanarya Adaları

Bu çürüyen dev Amerikan Star Gemisi ve bir zamanlar harika bi gemiydi. Hatta bir süre yüzer otel olarak kullanıldı. 1994 yılında Fas kıyılarında şiddetli bir fırtına çıktı. Mürettebat gemiden helikopterle kurtarıldıktan sonra gemiyi öylece olduğu yerde bıraktılar. American Star gemisi Kanarya Adaları’ndan biri olan Fuerteventura Adası açıklarında karaya vurdu ve ikiye bölündü. Daha sonra adada yaşayanlar tarafından temizlendi. Sahildeki birkaç yıldan sonra gemi okyanusa sürüklendi ve güçlü dalgalarla mücadele etmek zorunda kaldı. En az 8 kişi onu keşfetmek için yüzerken hayatını kaybetti.

 

 

 

Michigan Merkez Tren İstasyonu—Detroit, Michigan ABD

Amerika’nın Detroit kentinde yaşanan ekonomik problemler Michigan Tren İstasyonu’ndan anlaşılabilir. Bu eski görkemli bina 75 yıldır şehir ulaşımının ana noktası oldu. Şimdi ise fotoğraftaki gibi görünüyor. 1914 yılında açıldığında çok gösterişliydi. Yüksek tavanı, altın renginde olan detayları, restoranları ve diğer sosyal imkanları istasyonu turistler için vazgeçilmez bir yer haline getirdi. İstasyondan son tren 1988’de ayrıldı. İstasyonun içi 1990’larda yağmalandı ve tahrip edildi.

 

 

 

Doğu Eyalet Hapishanesi—Philadelphia, Pensilvanya ABD

Doğu Eyalet Hapishanesi Amerika’da en ünlü perili yerlerden birisi. Cezaevinin mahkumları acımasız şekilde cezalandırması, bu cezalandırmalarda sıra dışı araçları kullanması ve tecrit cezası alan mahkumları rutubetli ve soğuk çukurlara atması ürpertici bir geçmiş oluşturmuş. Hapishane 140 yıl kullanıldıktan sonra 1971’de kapanmış.

 

 

 

New York Dünya Fuarı—Queens, New York ABD

Dünya Fuarı 1964 yılında Queens, New York’a geldiğinde, fotoğrafta görülen bu büyük yapı ile karşılandı. İsmi Pavilion olan fuar alanı o yılki fuarın temasına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ama sonra fuar sona erdi ve bu muhteşem Pavilion paslı bir kalıntıya dönüştü. Tahminlere göre bu yapıyı yıkmak için gereken para yeniden yapılması için harcanan paranın 3 katı. Bu yüzden Pavilion 2014 yılında Dünya Fuarı’nın 560. yıl dönümünde bir kereye mahsus tekrar açıldı.

 

 

 

Waverly Hills—Louisville, Kentucky ABD

Bir zamanlar hastane olarak hizmet veren Waverly Hills Amerikalıların perili evlerinden bir başkası. 1981’de kapatılmadan önce hastanede binlerce kişi ölmüş. O günden sonra turistlerin ve hayalet avcılarının favori mekanlarından olmuş.

 

 

 

Discovery Adası—Orlando, Florida ABD

Amerika’da çoğu insan bu adanın var olduğunu bile bilmiyor. Disney Parks tarafından 1974’te açılan bu ada gizemli bir şekilde 1999’da kapatılmış. İddialara göre adanın kapatılmasının sebebi adadaki kuşlara acımasız bir şekilde davranılması ve adaya özgü akbabaların acımasızca tedavi edilmesiymiş.

 

 

 

Holy Land—Waterbury, Connecticut ABD

Holy Land 1950’lerde açılmış. 60’lar ve 70’lerde her gün neredeyse 45000 kişinin ziyaret etmesiyle altın çağlarını yaşamış. 1984’te kapatılmış ve şu an terkedilmiş durumda.

 

 

 

Willard Akıl Hastanesi—Ovid, New York ABD

Bir zamanlar Willard Akıl Hastanesi ziraat okulu olarak kullanılıyordu. Ama Aralık 1860’ta açıldığında genç erkekler bu okul yerine iç savaşa gideceklerdi. New York’ta cerrah olan Dr. Willard bu binayı yeni bir akıl hastesi olması için önerdi. Başkan Lincoln ölümünden 6 gün önce tasarıyı imzaladı. Dr. Willard ise iki hafta sonra öldü. Mirası ise bu akıl hastanesi oldu. Willard akıl hastanesi bir anda ülkenin en büyük ruh sağlığı merkezi oldu. Bina 1995’te kapatıldı. Binanın bir kısmı şu an hapishane olarak kullanılıyor.

 

 

 

 

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.