Psikoloji & Kişisel Gelişim

Her İnsan Size Birşey Katar!

Yaşadığımız çevrede, sevdiğimiz sevmediğimiz, iyisinden kötüsüne, en kabasından en anlayışlısına kadar her çeşit insan vardır. Ne biz onlarla ne de onlar bizimle birlikte olmayı seçmemiştir çoğunlukla. İstesek de istemesek de hayat onlarla devam eder gider. Peki bu insanların hayatımıza etkisi nedir? İyi insanların etkisi pozitif, kötü insanların etkisi ise hep negatif midir?

 

Etrafımızdaki insanlarla öyle veya böyle etkileşimde bulunduğumuzdan, her insanın yaşantımıza doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka bir etkisi olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Çoğumuzun yanıldığı nokta ise, bize iyi insanların her zaman fayda sağladığı, kötü insanların etkisinin ise negatif olduğu düşüncesidir.

 

 

Etrafımızdaki iyi insanların bizlere fayda sağladığı konusunda hepimiz hem fikiriz, peki gerçekten kötü insanların bize etkisi her zaman kötü müdür? Örneğin, dost sandığımız bir insan sırrınızı başkasıyla paylaştığında kendimizi kötü hisseder ve hayal  kırıklığına uğrarız değil mi? Bu durumda hissedilen duygu hemen herkes için aynıdır. Ama sonrasında seçilecek hareket tarzı ise birbirinden farklılık gösterir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalan insan davranışı genelde iki yönlüdür. İlk akla gelen ve genel olarak çoğu insanın benimsediği davranış, hayal kırıklığının uzun süre devam etmesi ve kişinin mutsuz olması. Bu yanlış bir davranış şeklidir, zira hayat devam etmekte ve hayatla olan mücadelemiz de kaldığı yerden sürmektedir. Olduğu yerde kalmanın bize hiç bir faydası olmadığı gibi hayat ile olan mücadelemizde bizi geride bırakır.

 

İkinci davranış şekli ise, yaşanan hayal kırıklığından bir an önce kurtularak, hayatımıza kaldığımız yerden devam etmektir. Dost sandığımız kişinin gerçek yüzünü gösterip bize kendisinin aslında bir dost olmadığını göstermesi bizi kısa süreliğine de üzse, silkinerek bir an evvel kendimize gelmeli ve de hayatımızda o kişinin konumunu değiştirerek önümüze bakabilmeliyiz. Bunu yaparken de herkese hemen güvenmemek, güvenip de sırrımızı paylaşmamak gerektiği düşüncesini de benimseyerek hayatımıza bir tecrübe olarak aktarmalıyız.

 

 

Örnekleri çeşitlendirebiliriz. Sizi yarı yolda bırakan, size yalan söyleyen, dedikodunuzu yapan…vb. daha bir çok yanlış davranışta bulunan insanlar olacaktır mutlaka hayatımızda. Yapılması gereken ise özetle, “Her insanın, mutlaka bize katacağı bir şeyler olduğu. hayat boyu iyi insanların bize mutluluk getirirken, kötü insanların da tecrübe kazandırdığı” gerçeğini asla aklımızdan çıkarmamaktır. İyilik olmadan kötülüğün, mutsuzluk olmadan mutluluğun, hastalık olmadan sağlığın öneminin tam olarak anlaşılamadığını asla unutmayalım. Herkese huzur ve mutluluk dolu günler.

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.