Yaşam

İnsan Haklarının Bilançosu

İnsanlar doğar, büyür ve ölürler; ama insanlar hak ettikleri gibi doğup, büyüyüp gene hak ettikleri gibi ölmelidirler. Bu işin normatif kısmı, ya gerçekte olanlar?

 

İhlal Edilen İnsan Hakları

  2009 yılının haberine göre 1989 yılından beri yani 20 yıl içinde İsrailli İnsan Hakları Örgütü B’tselem’in İsrail Filistin çatışmasında 7398 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bu sayının içindeki çocuk sayısı 1537.. Gene bu yıllar içinde 4300 Filistinli evi yıkıldı. 2017 yılında ‘’Parçalanmış Yaşamlar:50 yıllık İşgal 1967-2017 ‘’ adlı raporda sadece 2016 yılında 1094 binanın İsrail’liler tarafından yıkıldığı bilgisi veriliyor. Bu tarihlerde Trump: “Barışın sağlanması için çalışıyorum.” ifadesini kullanıyor.

 

 

Yemen’de 2015 Mart ayında başlayan çatışmalar bir iç savaş doğurdu. İngiltere menşeili Save the Children (Çocukları Koruyun) Örgütü 2018 yılındaki raporunda 3 yıldır süren savaşta yetersiz beslenme sebebiyle ölen 5 yaş altındaki çocukların sayısının 84 bin 700 olduğunu açıkladı. (BBC News, 21 Kasım 2018)

 

Gene BBC raporuna göre 2011 Mart ayında başlayan Suriye savaşında ölen kişi sayısı 353 bin 900, kaybolan ve öldüğü sanılan kişi sayısı 56 bin 900, öldüğü belgelenemeyen kişi sayısı 100 bin, Türkiye’ye gelen kişi sayısı 3 milyon 644 bin. Daha tecavüze uğrayan kadın sayısını söylemiyoruz bile..

 

Sabah gazetesinin 08.09.2011 tarihindeki haberinde 17 Şubat 2011′den beri yani 6 ayda Libya’da 30 bin kişinin öldüğü söyleniyor. 4 bin kişinin de halen kayıp olduğu biliniyor.

 

Mısır’da 2019 Şubat‘ında asılan 9 hafız gencin –ve bunların ikisi de seyyid- yediği 20 yıllık elektriği ve bir o kadar işkenceyi saymıyoruz bile..

Aslında bilanço bu kadarla sınırlı değil, daha da kabarık ve bu bilançonun gerçek rakamlarını versek ve gelirler-giderler kalemini çıkarsak ortaya dünyanın en büyük insan hakları belgesi (!) ortaya çıkar..

 

 

Global Research Thingin Center yani Küresel Araştırma Düşünce Merkezi Genel Başkanı Mustafa Özsay’ın şu sözü burada dikkat çekici: ‘’Suriyeli insanlar, çocuklar denizde karaya vururken bir insan haklarından bahsedemeyiz. En temelde yaşam hakkı olan insan hakkını sağlayamayan bir dünyanın insan haklarından bahsetmesi büyük utanmazlık. ‘’

 

Hal böyleyken bizim mevcut durumda inşaa hakları alanında yapılan teorik ve felsefik çalışmaların hacmine kanıp onlarla yetinmemiz, o değerlerin kâğıt üzerinden çıkartılıp gerçek hayata uygulanması için hiçbir çaba sarf etmememiz bizim aslında ne kadar biçare olduğumuzun bir aşka ifadesidir.

 

Bu katliamlar karşısında üç maymunu oynamamız bi’çareliğin ayrı bir tezahürüdür. Evet, en büyük problemimiz bu. Ben şuan ki durumumuzu modern üç maymun olarak adlandırıyorum. Klasik iç maymun herkesin bildiği gibi görmedim duymadım bilmiyorumdur. Şuan geçerli olansa görmek istemiyorum, duymak istemiyorum, bilmek istemiyorum…

Çünkü teknoloji ve haberleşme o kadar ilerledi ki dünya neredeyse küçük bir köy haline geldi. Bir köyün diğer ucunda olan olaydan bir başkasının çok rahat haberi olur, olmalı..

 

 

Bu, Yemen’de ölen çocuklar yarın divanda: Biz açlıktan can çekişirken bu insanlar dilediğince yedi, içti ve “benim daha adını bilmeyip tadını tadamadığım yiyecekleri hunharca çöplere attı” dediklerinde hangi birimiz cevap verebileceğiz?

 

80 bin kişinin öldürüldüğü haberi kendisine ulaşınca üzüntüden felç geçiren bir dedenin torunları, “bizim evlerimiz bombalandığında hanginizin yatağında uykusu kaçtı?” diye sorduklarında hangi birimiz cevap verebileceğiz.

Hiç birimiz…

İşte bu bilanço bizim insanlığımızın nasıl mükemmel (!) olduğunun en bariz belgesi kalacaktır.

ALİM KAYALIK

10 Haziran 1996 tarihinde İstanbul Esenler'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Konya Selçuklu'da tamamladım ve "Konya Turizm Otelcilik Meslek Lisesi" Aşcılık bölümünden mezun oldum. Aynı yıl okul birinciliği kontenjanıyla "İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi" İşletme bölümünü kazandım. 2018 yılında okuldan mezun oldum. Bağımsız eleştiri, deneme ve makale yazıları yazmaktayım. İlgi ve araştırma alanımsa "İnsan Hakları"'dır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı