Hukuk

İngiltere’de Yargıçlar Neden Peruk Takar?

Peruğun tarihi ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Peruk yüzyıllardır bazen süslenme aracı bazen ise statü göstergesi olarak kullanılmıştır. Mesela Mısır’da peruk iki farklı şekilde kullanılırdı.

Peruk’ların Kullanımı

Peruk kullanımının asıl amacı yazları sıcaktan korunmaktı. Sıcak yaz günlerinde güneş ışınlarından korunmak isteyen Mısırlılar saçlarını tümden kazıtıp onun yerine peruk takarlardı. İkinci kullanım amaçları taktıkları peruk şekillerinin statülerini göstermesiydi çünkü Mısır’da saç şekli makam ve rütbe belirtirdi. Romalılar ve Yunanlılarda da peruk yaygındı ancak Hristiyanlarda peruk takma kilise tarafından birkaç yüzyıl boyunca yasaklanmıştır çünkü o dönemde saçlar seytanın kötülüklerinin gizlendiği yer olarak tanımlanıyordu. Bu yasağın ardından peruk tekrar İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth döneminde kadınlar arasında moda oldu ve daha sonra Fransa’da farklı moda akımlarıyla birlikte gerek statü belirtmek amacıyla gerekse zorunluluktan kullanılmaya devam edildi.

Peruk ilk olarak mahkemede 1620 yılında, Fransa’da bir papaz,13. Louis Mahkemesi’ne takma uzun ve sarı saçlarıyla çıkmasıyla kullanılmaya başladı.Başlangıçta ilginç karşılanan bu kostüm,zamanla tüm mahkemelerde benimsendi.

Hukuk konusuna geldiğimizde ise hukuk sosyal bir normdur ve bütün sosyal normlarda olduğu gibi hukuk normları da toplumun varlığıyla ortaya çıkmış,değişmiş ve gelişmiştir. Bu sebepten ötürü bütün hukuk sistemleri bulundukarı toplumlardan izler taşırlar. İngiliz hukuk sistemi de Anglo-Sakson hukuk sistemi olarak adlandırılır. Bu hukuk sisteminde yazılı bir anayasa bulunmamaktadır. Anayasası daha çok törelerden ve adetlerden meydana gelir. Anayasanın oluşumuna yansıyan bu durum hukuk sitemi içerisinde bulunan yerleri ve kişileri de zaman zaman etkilemiştir. İngiliz yargıçlarının mahkemlere perukla çıkması da bundan dolayıdır yani gelenekseldir.

 

İngiltere’de Yargıçların Peruk Takma Sebebi

İngiliz yargıçlarının peruk takma gelenekleriyle ilgili iki farklı hikaye vardır.Birincisine göre yargıçların peruk takmalarının sebebi suçluların hakimleri sivil hayatlarında tanımamaları içindir.İkincisine göre ise mahkemelerde yargıç ve avukatların cübbe giymelerinin nedeni ‘’buraya kendimi göstermeye değil,hukuku temsil etmeye geldim’’ fikrinin ön plana çıkarılması;elbise,kravat gibi farklılık gösterebilecek ayrıntıların gizlenmek istenmesidir.İngilizlerde bu gizlilik saçıda kapsar. Kapalı ve kamusal alanda şapka vs. ile baş örtünülmesi adaba aykırı olduğundan peruk takmak bir çözüm olarak görülmüştür.

2007’den itibaren 300 yıllık gelenek bırakılmaya başlandı. İngiliz hakim ve avukatların ceza mahkemeleri dışında cüppe giyme ve peruk takma zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu yenililkçi tavrın nedeni halkın gözündeki ‘’dokunulmaz yargıç’’ imajını kaldırmak ve her yıl 300 sterlin tasarruf etmek olduğu söyleniyor.Ancak bu karar mesleklerinin büyüsünü bozduğu gerekçesiyle hukukçular tarafından hoş karşılanmadı.

Etiketler

ELÇİN KOÇAK

İlk olarak TOBB Üniversitesi matematik bölümünde üniversite hayatıma başladım. Oradaki öğrenimimi yarıda bıraktım. Şu an İstanbul\'da ikamet ediyorum aslen Çorumluyum ve İstanbul Üniversitesi\'nde hukuk okumaktayım. 23 yaşındayım ve Hukuk üzerine yaptığım çalışmalarımı bilgi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı