Bilim & TeknolojiYaşam

IT Sektörü Geleceğe Ne İfade Ediyor?

Information Technology, kısacası IT bölümüne değineceğim bu yazımda IT nedir, IT sektörü ne yapar, ne için lazımdır ve nasıl olunur gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağım.

 

Information Technology Sektörü

Endüstri Çağı olarak başlayan çağımız, internetin gelmesiyle birlikte adını Bilişim Çağı olarak değiştirmişti, çünkü bilgiye ulaşmak eskisinden daha kolay ve önemli bir hale gelmiştir. Bu çağın en önemli özelliklerinden biriside şüphesiz sürekli değişime açık olmasıdır, yeni bilgiler eski tabuları yıkıyor. İşte tam bu noktada IT sözü alıyor. İnternet ortamında her yerde bilgiler gezerken, interneti nasıl kullanacağını bilen insanları kapsayan IT sektörü, bilişim sorunlarının hepsine çözüm içermek amacıyla oluşturulmuştur. Bunu yaparken verileri depolama, kaydetme ve düzenleme gibi görevleri kendi içerisinde görmektedir.

Sürekli değişmeyi öngören bilişim çağında şüphesiz bir çok çözülmeyi bekleyen sorun çıkacaktır. 2016 yılındaki gözlemlere dayanarak şunu söyleyebilirim ki önümüzdeki yıllar içerisinde en büyük sorunlar ticaret alanında olacak gibi gözüküyor. Bunun sebebi ise çok açık, sosyal medya içerisinde sıkça merak edilen, araştırılan şeyler pazarlama sektörünün ilgisini çekiyor. Ancak henüz tüketicinin konuştuğunu depolayan ve sınıflandıran ve geleceğe yorum yapabilecek bir yazılım söz konusu değil, ve daha niceleri. Açıkçası bahsettiğim bu durum önlenebilir bir risktir, ve önlenilebilen risklere elbet bir çözüm bulunabilir. Ancak Information Technology sektörünü zorda bırakacak durum öngörülemeyen risklerdir. Öngöremediğin bir duruma çözüm üretmek hiç kolay bir durum değildir. Bu da Information Technology sektörünün değişim içerisinde olmasını gerektiriyor.

 

Şimdi bir saniye durup düşünelim, herkes bu sorunlara çözüm bulabilir mi? Cevap üzgünüm ki HAYIR. Cevap hayır, bunu açıklamak için iki şeyi açıklığa kavuşturmak gerekir. Bunlardan birisi, her IT uzmanının her sorunu çözemeyecek olması, bir diğeri de sahip olunması gereken yeteneklerdir. Sırayla gidelim. Her IT uzmanı, her sorunu çözemez, çünkü IT sektörüde kendi içerisinde mesleki dallara ayrılıyor ve hepsinin görevleri birbiriyle bağlantılı olsa da, farklı perspektifler içeriyor. (Unutmadan söyleyeyim, perspektif Information Technology sektörünün en önemli noktasıdır, çünkü bir soruna ne kadar farklı yönlerden bakarsak o kadar kolay çözüm üretebiliriz.)

 

Information Technology Meslekleri

 • Yazılım Geliştiricisi
 • Veri Tabanı Analisti
 • Bilgisayar Sistem Analisti
 • Altyapı Mühendisliği
 • Bilgi Güvenliği
 • Bilişim Sistemleri Yöneticisi
 • Sanal Gerçeklik Mühendisliği
 • Risk Yönetimi (Meslek olarak ele alınmasa da çok önemli olduğunu düşünüyorum)

Bir diğer mevzuda şudur ki, başarılı bir IT uzmanı olmak için sahip olunulması gereken çoğu yetenek, sonradan kazanılabilen yetenekler arasında değil. Tüm ilgi alanları ve yetenekleri belli başlıklar altında incelemek gerekirse, şöyle söyleyebiliriz.

Information Technology İlgi Alanları

 • Teknoloji ile iç içe olmalı
 • Bilime ilgi ve saygı duymalı, merak etmeli
 • Gördüğü her şeyi iyi kavramalı
 • Paylaşımcı olmalı
 • Grup/Takım işlerine değer vermeli
 • Yeniliğe açık olmalı
 • Olaylara kimsenin bakamadığı, farklı açılardan bakabilmeli
 • Sorunlardan korkmamalı, onları eğitim olarak görmeli
 • Bilişim alanındaki çoğu alanda bilgi sahibi olmalı
 • En az bir yabancı dili kullanabileceği derecede bilmeli(hakim olmasını tavsiye ederim)

 

Şimdi bunları okuduğunuzda ne var canım diyebilirsiniz, ancak durum o kadar basit değil. Bu maddeler olmadan da IT sektöründe yer alabilirsiniz, ancak her sektörde olduğu gibi sizde bu sektörde iş talep edeceksiniz ve bu devirde bu yeteneklere sahip olmadan ilerlemeniz pek mümkün gibi görünmüyor. IT sektörünün yapısı gereği, en iyi, en farklı olmaya çalışmanız bir zorunluluktur. Zoru ve farklıyı tercih etmek sizi ileriye taşıyacaktır.

Bir tavsiyede bulunacaksam, Bu alana ilgi duyuyorsanız, nasıl veya nereden başlayacağım diye düşünmeyin, başlayın. Yapacağınız her şey size bir artı olacaktır. Gidin İngilizce veya Almanca öğrenin. Sonra IT’nin hangi kısmında yer alacağınıza göre yazılım diline, yazılım geliştirme bilgisine veya veri tabanı tasarımı gibi konulardan birisine eğilim gösterip, diğerleri hakkında bilgi sahibi olun. Bunları yaparken, öğrendiğiniz bilgileri paylaşmayı unutmayın. Sadece bu bilgiler değil, öğrendiğiniz her bilgiyi paylaşmak sizin için faydalı olacaktır, çünkü internetin nasıl işlediğini, nasıl girdiler girildiğini görmenizi ve farklı düşünmenizi sağlayacaktır.

Etiketler

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.