1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. IMEI Kaydı Artık Daha Pahalı Olacak!

IMEI Kaydı Artık Daha Pahalı Olacak!

 Aktif kur farklarına bağlı olarak ülkemizde şuan akıllı cihazların fiyatları bir hayli yüksek. Böyle olunca vatandaş akıllı telefon ihtiyacını karşılamak için yurt dışından tenim etme yoluna gidiyor. Yeni düzenlemeyle bununda önü kesilecek.

IMEI Kaydı Artık Daha Pahalı Olacak!

Aktif kur ve vergi oranlarına bağlı olarak ülkemizde şuan akıllı cihazların fiyatları bir hayli yüksek. Böyle olunca vatandaş akıllı telefon ihtiyacını karşılamak için yurt dışından temin etme yoluna gidiyor. Yeni düzenlemeyle bununda önü kesilecek.

Teknoloji ürünlerinin yüksek fiyatları karşısında alternatif olarak yurt dışından temin etme yolunu seçen kullanıcıların, yurt dışından gelen bir akıllı telefonu Türkiye’de kullanabilmek için IMEI kaydını yaptırmalara gerekiyor. Bu kayıt olmadığı takdirde telefon 120 gün sonra yasal gerekçe nedeniyle kullanılamıyor. Bunun için kullanıcılar Türkiye’de 170.70 TL olan IMEI kaydı bedelini ödeyerek telefonu kayda geçirtip sorunsuzca kullanabiliyordu. Yapılan zamlarla birlikte bu rakam 500 TL’ye yükseltildi.

2012 yılında Resmi Gazetede yayımlanan kanun eşliğinde yürürlüğe giren IMEI ücretinin, 2019 yılbaşından sonra 618.65 TL’ye yükseleceği açıklandı.

Bu zamların, yurtdışından gelen ürünlerin cari açığı etkilediği gerekçesiyle önlem almak için yapıldığı düşünülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap