İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji & Kişisel Gelişim
  3. İlk İletişimimizin Hayatımızdaki Yeri

İlk İletişimimizin Hayatımızdaki Yeri

İlk İletişimimizin Hayatımızdaki Yeri

İletişimin hayatımızda kaçınılmaz bir rolü olduğunun hepimiz farkındayız. Her insanın farklı karakter yapısı olduğu için dolayısıyla farklı iletişim kurma becerileri vardır. İletişim becerilerimizi gerek kitaplardan gerek danışmanlıklardan vs. geliştirebiliriz ancak karakter yapımız iletişim tarzımızda önemli bir yere sahiptir. Karakter yapısının genetik faktörle güçlü bir bağlantısı olduğu kadar çevresel faktörlerinde önemi ciddi derecede yüksektir. Bu yazıda ele alınacak temel soru ‘Erken dönem ilişkilerimizin gelecek ilişkilerimizi nasıl etkilediği?’ sorusu olmalıdır.

Erken dönem ilişkilerimiz hayatımızın ileri safhalarındaki iletişimlerimizde büyük bir yere sahiptir. Bu yüzden iletişim becerilerimizi bu denli etkileyen erken yaşantımız hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Annelerin veyahut bebeklik dönemindeki bakıcılarla olan iletişimimiz bizim karakterimizin şekillenmesinde önemli bir faktördür.  Aynı zamanda erken dönem, bebeklik öncesi dönem yani hamilelik dönemini bile kapsayan bir süreçle değerlendirilebilir. Annelerin ruh halleri, beslenmesi çocuğun anne karnında gelişiminde önemli bir etkendir. Annenin hamilelik döneminde stresli durumda olmasına çocuğun reaksiyon gösterdiğinin bilincindeyiz. Bu yüzden erken dönemin sadece bebeklik döneminde değil anne karnında başlayan bir serüven olduğunu unutmamalıyız.

Bebekle birincil ilgilenen kişi –yani anne veya bakıcı- çocuğun iletişimindeki temel kişidir. Anne veya bakıcının çocuğa karşı tavrında, bebeğin onunla kurmaya çalıştığı iletişime cevap verme  ve bebeğin ihtiyaçlarına karşılık gösterme şekli çok önemlidir. Buna bağlanma teorisi denir. Bu kurulan iletişim ileri dönemde kurulacak iletişimlerin temel bağını oluşturur. Bağlanma teorisinin 4 şekli vardır .Güvenli bağlılık (secure), Kaçınan bağlılık(avoidant), Kaygılı bağlılık(ambivalent-anxios) ve Dağınık bağlılık (disoriented). Bu bağlanma şekilleri ileri dönem ilişkilerimizin biçimlenmesine neden olacaktır. Bağlanma teorisi ile ilgili bir çok çalışma vardır. Bunlardan Ainsworth’un bağlanma kuramı üzerindeki çalışması kayda değer bilgiler içermektedir

 

Yorum Yap

Yorum Yap