1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. İETT’nin Tanıttığı Sürücüsüz Aracın Detayları

İETT’nin Tanıttığı Sürücüsüz Aracın Detayları

İETT’nin Tanıttığı Sürücüsüz Aracın Detayları

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından tanıtımı yapılan 2023 isimli İETT aracının kullanım yeri, özellikleri ve diğer detayları belli oldu.

İBB tarafından düzenlenen “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi” isimli açılış töreninde “2023İETT aracı elektrikli sürücüsüz olarak tanıtılmıştı.

İETT bünyesinde olacak araç önceden planlanmış rotada gidebiliyor. Aracın bulunduğu alanda algılama algoritmasının çalışması için GPS, kamera ve sensörler bulunuyor.

Sarj süresinin 4.5-9 saat arasında değişen sürücüsüz aracın 75 kilometrelik menzile sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca saatde 45 kilometreye ulaşan araç, tek yönlü sürüş ve geri manevra yapabiliyor. Taşıma kapasitesi 14 kişi olan elektrikli aracın genişliği yaklaşık 2 metre, uzunluğu ise 5.5 metre olarak belirtildi.

 

İETT bünyesindeki elektrik ile çalışan sürücüsüz aracın imalatı Bursa’da otomotiv alanında faaliyetlerini sürdüren karoser fabrikasında bulunan İETT garajında gerçekleştirildi. 4 farklı tasarım arasından seçilen “nostajik tramvay” görünümlü sürücüsüz aracın üretimi 2017 yılının Aralık ayında tamamlandı. Aracın kontrol yazılımı, motor ve batarya yönetim sistemi yazılımları için Galatasaray Üniversitesi’nden bir akademisyen ve Kocaeli Teknopark’ta faaliyet gösteren bir firmadan danışmanlık hizmeti alındı.

 

Aracın dış kabuk tasarımı, fren ve direksiyon sistemi, batarya yönetim sistemi, şanzıman redüktörü, araç yönetim yazılımı, alt ekipman kontrol sistemleri ve sürücüsüz kontrol yazılımı dahil olmak üzere yüzde 74 oranında yerli mühendislik ürünü olduğu belirtildi.

Bazı özel malzemeler ise Çin, Almanya, Japonya, Amerika ve Tayvan gibi ülkelerden temin edildi. Öte yandan sürücüsüz aracın ilk etapta fuar gibi kapalı alanlarda hizmet vereceği öğrenildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

HABER EKİBİ

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

Yorum Yap