İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Hollanda’da Otomobiller Sokak Lambaları İle Şarj Edilecek

Hollanda’da Otomobiller Sokak Lambaları İle Şarj Edilecek

Hollanda’da Otomobiller Sokak Lambaları İle Şarj Edilecek

Hollanda’da önümüzdeki yıllarla fosil yakıtlarla çalışan otomobiller yasaklanacak. Hollanda hükümeti elektrikli araç kullanımının yagınlaştırılması için büyük adımlar atıyor. Bu adımlardan biri de elektrikli otomobillerin sokak lambaları tarafından şarj edilebilmesi.

 

Hollanda’nın Lahey kentindeki sokak lambaları, sokakları aydınlatmanın yanısıra elektrikli otomobiller için “şarj istasyonu” işlevi de görecek. Lahey Belediyesi’ne göre “şarj feneri” adı verilen yeni uygulama ile hem elektrikli araç kullanımı teşvik edilecek hem de kamusal alan daha verimli biçimde kullanılacak. Deneme amacıyla, şehir merkezinde bulunan bir iş parkındaki üç sokak lambası “şarj feneri”ne dönüştürüldü.

Her direkte iki adet şarj ünitesi bulunan şarj fenerlerinde aynı anda 6 elektrikli otomobil şarj edilebiliyor. Lahey Belediyesi, önümüzdeki 6 ay boyunca pilot uygulamanın işleyişini inceleyecek. Projenin başarılı olması halinde kentteki birçok sokak lambası, otomobil şarj ünitesine dönüştürülecek. Belediye sözcüsüne göre şarj feneri, sokak lambası ve otomobil şarj istasyonun ayrı ayrı kullanılmasından daha hesaplı.

“Uygulama BMW’nin Light&Charge teknolojisinin kullanılıp kullanmadığı bilinmiyor”

Uygulamanın, ülkedeki diğer kentlerde de hayata geçirilmesi bekleniyor. Özellikle Hollanda’nın başkenti Amsterdam da 2025 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan araçları yasaklayacağı için uygulamanın gündemde olduğu bir diğer şehir. Hollanda Meclisi’ndeki siyasi partilerin büyük çoğunluğu, bu yasağın ülke genelinde yaygınlaştırılması görüşünde.

Yorum Yap

Yorum Yap