Yaşam

Hipnoz Nedir?

Bu yazımızda size hipnozdan bahsedeceğiz. Normalde azıcık bilginiz var ise son cümlenin klasik olarak UYU! olması gerektiğini siz de farketmişsinizdir. Ancak bu yazıda sizi uyutmak yerine amacım bazı şeylere uyandırmak.

Hipnozun Psikolojideki Yeri?

Hipnoz, psikoloji alanında olan bir konudur. Psikoloji incelendiğinde 2 alan içerisinde incelenmektedir. Yani psikolojiyi oluşturan iki kavram vardır. Bunlardan biri bilinç, diğeri ise bilinçaltıdır. Hipnozun ilgi alanı ise direk bilinçaltıdır. Son dönemdeki psikologlar bilinçaltı kelimesini doğru bir tabir olarak görmemektedir. Bilinçaltı yerine “bilinç dışı” tabirini kullanmaktadır. Ancak bu yazımızda bilinç dışı tabiri yerine kafaların karışmaması için yazı içinde bilinçaltı olarak kullanacağım.

Bilinçaltı Nedir?

Öncelikle isterseniz kısa bir şekilde bilinçaltından bahsedelim;
Bilinçaltı etrafınızdaki bütün verileri kaydeder. Bunun farkına siz varmazsınız. Bilinç dediğimiz olay teknoloji severler için bir bilgisayarın yazılımı gibi düşünebilirsiniz. Yazılım olmadan en şahane donanımlar olsa dahi bilgisayar ne yapacağını bilemedikten sonra hiç bir işe yaramaz.
Bilinçaltının ne olduğunu net bir şekilde aklımızda resmedebilmemiz için size bir örnek vereceğim;

Can arkadaşı ile alışveriş merkezinde gezerken bir teknoloji mağazasına girer. Arkadaşı ile gezerken Apple İphone telefonu görür. Bir beş saniye duraksadıktan sonra arkadaşına dönüp;

 

“Şu telefona baksana. Ne kadar süper bir şey ya. Alacağım ben bunu” der ve telefona öğrenci haliyle sağlam bir para vererek telefonu alır.
Soru: Evet… Şimdi sizce bu telefonu Can neden almıştır? Bu kadar pahalı bir telefonu beğenip almasında ne etkili olmuştur?
Cevap: Eğer ki Apple marka bir telefon çok sağlam, herkes ondan kullanıyor. Yani bir bildikleri var derseniz eğer bu malesef ki doğru bir cevap değil. Ürünün uçuk fiyatta olup o fiyata üstün özelliklerde başka bir telefon hatta iki telefon alabilineceği üzerinde pek durmak istemiyorum 🙂
Doğru cevap: Apple firmasının uyguladığı biliçaltınıza etki eden firmanın bilerek uyguladığı, bilinçaltınıza yönelik bir strateji söz konusudur. Can da bu stratejinin kurbanı olmuştur. Can’ın o an düşündüğü düşünce şu şekildedir. Bu telefonu alırsam arkadaşlarım arasında bana imreneceklerinden eminim. Ayrıca bir kafede otururken masaya koyduğumda ne kadar karizma görüneceğim. Ayrıca Okan da da bu telefondan var. Benim ondan ne eksiğim var (her yeni model çıktığında neden yeni model alındığına en büyük örnek).
Can’a bunları söyleseniz aklıma bile gelmedi. Sadece telefonu beğendim diyecektir. Ama bilinçaltının bunları ona söylediğini bilmeyecektir.
Örnekten de biraz bilinçaltını anladığınıza göre esas konumuza geri dönebiliriz.

Hipnoz nedir?

Bilinçaltı için bir bilgisayardaki yazılım demiştik. En basit tabirle insandaki yazılımı düzenleyen, hatalı kodları bulup onarabilen veya hatalı kod ekleyebilen bir araç diyebiliriz. Hipnoz yunan uyku tanrısı “hypnos” dan gelmektedir. Ancak bu tabir yanlıştır. Hipnozdayken suje(hasta) uyumaz. Aksine uyanıktır. Bunu netleştirebilmemiz için örnek vermek gerekirse; Uzun yolculukta cam kenarındaki koltuğunuzda otururken ve yolu izlerken bir anda farkedersiniz ki yan koltuktaki arkadaşınız size “sen beni dinlemiyor musun? Yoksa beni duymuyor musun?” der. İşte! Siz o an farkında olmadan hafif trans(hipnoz) durumuna geçmişsinizdir. Yani hafif hipnoz haline geçmişsiniz.
Hipnoterapistler sizin dikkatinizi bir yere toplamanızı sağladıktan sonra bilinçli halinizi manipüle ederek derin trans durumunu oluştururlar. Trans durumundayken size telkinler verirler. Telkin dediğimiz olay bir insana bir şeyi kırk kere söyleyince o olurmuş misali trans durumundayken kırk kere söylemelerine gerek kalmaz 🙂
Etiketler

SERHAT KÖSE

20 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı