Kapat

Her şeyi “Sıfır” Olan Maç!

Anasayfa
Futbol Her şeyi “Sıfır” Olan Maç!

Maçın sonucuna baktığımızda aslında iki hocanın da kabulleneceği skor ortaya çıktı. Igor Tudor ve Aykut Kocaman‘a maçtan önce “0-0’ı kabul eder misin?” diye sorsak ikiside kabul ederdi ve istedikleri gerçekleşti.

 

 

Maça taktiksel olarak iki taraflı değerlendirmek daha doğru olacaktır. O yönden bir paragrafta Galatasaray açısından, bir paragrafta Fenerbahçe açısından maçı değerlendireceğim.

 

 

Galatasaray;

Derbi öncesinde Igor Tudor her zamanki oyun sisteminden vazgeçip üçlü savunma ile sahaya çıkmak istedi. Bu oyun sistemini istemesinin iki sebebi olduğunu düşünüyorum. Birinci sebebi, Fenerbahçe’den çekinmesi, ikinci sebebi ise bekleri daha ileriye taşıyıp orta saha gücünü eline almak istemesi oldu.

 

 

Fenerbahçe;

Aykut Kocaman ise deplasmanda oynadıkları için ilk başlarda Galatasaray’ın baskısını kırıp daha çok kontra ataklar ile golü bulmayı düşündü.

Bu taktiksel anlamda düşüncülere baktığımızda Igor Tudor yanlış, Aykut Kocaman ise doğru bir anlayışla sahaya çıktı. Fenerbahçe, ilk başlarda Galatasaray‘ın yaptığı baskıyı oyunu yavaşlatarak kırdı ve topla oynayan taraf haline geldi. Galatasaray saha yanlış sistemle çıktığı için hücümda etkili olamadı, hatta Fenerbahçe üçlü pres yaptığında savunmada zorluklar yaşadı. Fenerbahçe açısından yanlış olan şey ise Aykut Kocaman’ın sorumluluk alamaması oldu. Taktiksel olarak doğru çıksa da Galatasaray’ın 10 kişi kaldığından beraberliği kabul eden oyun anlayışı oldu.

 

 
Maçın en kötülerini konuşacak olursak;

Galatasaray’dan Belhanda ve Lokovlevici. Fenerbahçe’de ise Ozan Tufan Oldu.

Belhanda gördüğü kırmızı kart ve oyun içinde etkisizliği ile ön plana çıktı. Lokovlevici’nin ise oyunu sadece geriye oynayıp takım savunmasına daha çok zarar vermesi oldu.

Ozan Tufan ise çok top kaybetti.

 

 

 
Maçın hakemine ayrı bir parantez açmak istedim. Çünkü Türkiye’nin en iyi hakemi denilen, Avrupa’da çok önemli maçlara çıkan bir hakemin maç içerisinde bu kadar çok hata yapmasına bir anlam veremiyorum. Maç içerisinde yanlış verdiği, vermediği sarı kartlardan tutun da vermediği penaltılara, gole kadar her şeyde fazla hatalıydı. Bir derbi sonrasında hakemi değil de oynanan oyunu konuşmayı çok isterdim. Fakat hakemin kararları iki tarafında kaderlerini fazlasıyla etkiledi.
Zaten sahada oynanan oyunun kötü olması, hocaların beraberliği kabul eden sahadaki duruşlarının olmasının üstüne birde hakemin kötü olması derbinin anlamını bitirdi.

 

 

Sonuç olarak kötü oyun, kötü hoca, kötü hakem = 0-0

“Her şeyi “Sıfır” Olan Maç!” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir