İnternet & Sosyal Medya

İnternet’de Güvenli Şekilde Gezinti Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Güvenli İnternet Ayarları

Eğer internet git gide tehlike saçmaya başlıyor ve kullanıcılar için güvensiz bir ortam sunuyorsa bunu son derece Güvenli şekile çevirebilir miyiz? Hadi başlayalım…

 

Hepimiz internette iyi vakit geçirmek için, eğlenmek için geziniriz yani sörf yaparız. Bazı zamanlarda ise bu eğlenceli zamanlarımız art niyetli insanlar yüzünden zehir olur. Bunu engellemek aslında elinizin altındaki tarayıcı ayarlarına bakıyor.  O durmadan açılıp kapanan pencereleri engelleyebilirsiniz mesela. Ne kadar da sinir bozucular değil mi?

Daha da kötüsü o tarayıcıların donmaları… Tüm bu kötü durumlardan kurtulmanın yolu: “Güvenli internet Ayarlarıdır” ve bunu tarayıcılarınız sizlere yapabileceğiniz şekilde sunuyor.

 

Güvenli İnternet Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

 

Tarayıcılarınızı Güncel Tutun

Neden mi ? Çünkü her ay onlarca güvenlik açığı ortaya çıkıyor ve tarayıcılar bunları kapatmak için sürekli kendilerini güncelliyor. Ve bu olaydan sizi mutlaka haberdar ediyorlar. Bu update olayını hafife almayın ve öneri olursa mutlaka hemen güncelleyin.

Şifreleri Kaydetmek

Tarayıcılarda girdiğiniz sosyal medya hesaplarınızın , mail adreslerinizin ve forum üyelikleri gibi günlük kullandığınız sitelerindeki şifreleri kaydetmeyin. Çünkü bu şifreler tarayıcı hafızasında kayıt altına alınıyor. Ve buradaki şifreleriniz korunmamakta çok basit hareketler ile bu şifrelere ulaşılabilir. 3. parti eklentiler kullanarak bu şifreleri korumaktan sa şifrelerinizi kaydetmemeniz şifre güvenliğiniz için daha faydalı olacaktır.

  • Ek olarak bu işlem için Firefox daha güvenli olabilir

Kimliksiz Gezintilere Çıkın

‘Tor’ ile firefox tarayıcısında kimliksiz sörf yapabilirsiniz. Tor eklentisini tarayıcınıza kurarak daha Güvenli internet e sahip olabilirsiniz. Ayrıca Chrome’un güvenli modunda sörf yapabilirsiniz.

  • Diğer tarayıcılarında misafir modu , gizlilik modu , misafir modu gibi modları mevcut bu iş için.
  • Opera tarayıcısında VPN hizmeti mevcut. Bu özelliği de kullanabilirsiniz.

Güvenli internet için Rahatsız Edici İçerikleri Engelleyin

Unutmamak gerek ki çoğu website reklam gelirleri ile ayakta durmaktadır. Şu otomatik oynatılan videolar , kendiliğinden açılan pencereler ah ahhh! Sadece açılsa keşke! birde saçma sapan sitelere giriyorlar. Bunları engellemek için reklam engelleyici eklentileri tarayıcılar desteklemektedir. Dünyada bu eklentileri kuran oldukça fazla kullanıcı vardır.

Aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz;

 

uBlock: Sadece Microsoft Edge Desteği bulunmaktadır. En popüler reklam engelleyiciler arasındadır.
LastPass: Kullandığınız tarayıcılarda kaydettiğiniz şifrelerinize sadece sizin erişebilmenizi sağlayan ikinci bir şifre bırakmaktadır. Bu yontemle hem şifrelerinizi unutmuyorsunuz hemde şifrelerinizi korumuş oluyorsunuz .
Privacy Badger: Casuslar için geliştirilmiş bir eklentidir. Filtre ayarlarını detaylı olarak yapabilirsiniz.
HTTPS EveryWhere: Bu eklenti ise HTTPS bağlantısını kontrol eder. Sertifika doğruluğunu ölçer.
NoScript: Adı üzerinden de anlaşılacağı gibi Scriptleri engelleyen bir eklentidir.
uMatrix: Gezintide olduğunuz website si hazırlanırken hangi elementlerin kullanıldığını merak ediyorsanız bu eklentiyi kullanmalısınız.
Etiketler

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.