Yaşam

Gündelik Yaşamda Ölüme Sebep Olabilecek Sıradan Şeyler

Çoğumuz çeşitli kıyamet senaryoları gibi sebeplerden dünyanın yok olacağını düşünmüşüzdür. Aslında o kadar da karmaşık düşünmeye hiç gerek yok. Çok daha basit şeyler sandığımızdan daha çok ölüme sebep olabiliyor…

 

İnsanların Hayatını Tehlikeye Atacak Basit Şeyler

 

1. Kulaklıklar Hayatınızı Tehlikeye Atar

8 yıl boyunca sırf bu sebeple 81 insan öldü ve 35 ciddi sakatlanma gerçekleşti. Çünkü kulaklıkları takılıyken gelen araçların sesini veya ikaz seslerini duyamadılar. Muhtemelen çok sevdikleri müzikle kendilerinden geçmişlerdi ve dikkatleri tamamen dağılmıştı. Belki de en sevdikleri şarkı, onların son dinledikleri şarkı oldu.

 

 

 

2. İneklerin İntikamı

İnekler her yıl köpek balıklarından bile daha fazla insanı öldürür.
Sırf ABD‘de her yıl ortalama 22 insan inekler tarafından öldürülüyor. Bunların %75’ininse ineklerin planlayarak öldürdüğü söyleniyor. Geri kalan kısmı ise kaza sonucu gerçekleşmiş.

İngiltere’de ise geçtiğimiz 15 yıl içinde inekler resmi rakamlara göre 74 kişinin ölümüne sebep olmuş.
Ülkemizde ise geçtiğimiz kurban bayramında, kurban keserken 3 bin 541 kişi yaralandı.

 

 

 

3. Deodorant = El Bombası

Deodorantlar ya da diğer çeşitli teneke kaplı aerosoller, ısı sonucu ya da -ilginç bir şekilde- hiç bir sebep yokken patlayabiliyorlar. Sırf bu yüzden bir süre önce, İngiltere’de koca bir ahşap ev tamamen yok oldu.

 

 

 

4. Ocağına Noel Ağacı Dikmek

Yılbaşından daha önemli bir şey varsa, elbette o da yılbaşı ağacıdır. Ama ne yazık ki küçücük bir kıvılcım için bile, yılbaşı ağacı müthiş bir yakıttır. Bu sebeple her yıl ortalama olarak 7 kişi hayatını kaybediyor. İtfaiye çalışanlarının raporlarına göre ise, her yıl yaklaşık 210 yangında yılbaşı ağaçları aktif rol oynuyor.

 

 

 

5. Evimizdeki Katil “Çamaşır Suyu”

Sanırım hepimiz çamaşır suyunu içersek bizi ne gibi bir sonuç bekleyeceğini biliyoruz. Ancak illa ki çamaşır suyundan ölmek için onu içmemize gerek yok. Çamaşır suyu bazı diğer kimyasallarla karıştığında bir çeşit gaz ortaya çıkartır ve bu gaz oldukça ölümcül bir gazdır. Sakın ha çamaşır suyunu amonyakla ya da lavabo açıcı kullanmaya kalkmayın. Sonucu oldukça üzücü olabilir.

 

 

 

6. Vitaminler Sizi Öldürebilir

Koyu bir sağlıklı yaşam tutkunuysanız, bu tutkunuzun ölçülü olmasına dikkat edin. Çünkü takıntılı bir sağlıklı yaşam tutkusu ölüme sebep olabilir.
Bir kişi, 10 gün boyunca düzenli olarak aşırı vitamin hapı ve havuç suyu tüketimi sonucunda kendi ölümüne sebep olmuştur.

 

 

 

7. Arabanızın İçinde Uyumanız Boğularak Ölmenize Sebep Olabilir

Park halinde arabanızın içinde uyumanız, eğer bir egzoz sızıntınız varsa faciayla sonuçlanabilir. Siz uyurken egzozdan çıkan karbonmonoksit gazı oksijeninizi yavaş yavaş tüketerek boğulmanıza sebep olabilir.

 

 

 

8. Yangın Muslukları Her Zaman Hayat Kurtarmaz

Bazı yangın muslukları yeterli basınç altındayken, küçük bir yardım sayesinde uçağa dönüşebilir.
2007 yılında hızla gelen bir spor araba bir yangın musluğuna çarptı. Şiddetli çarpmanın etkisiyle ve su basıncıyla, yaklaşık 400 kiloluk dev yangın musluğu yanındaki yayanın üzerine düştü. Maalesef yaya oracıkta hızlı bir şekilde can verdi.

 

 

 

9. Naftalin Kan Kaybederek Ölmeye Sebep Olabilir

Naftalini yutmak ya da solumak kanınızın pıhtılaşmasını önlemeye sebep olabilir. Sonuç olarak kontrol altına alınamayan bir kanama muhtemel bir ölüme yol açabilir.
Yani dünya genelinde elbette küçük çocuklar naftalin topları yutarak maalesef hayatını kaybedebiliyor. Ancak EPA’nın açıklamasına göre eğer naftalin kokusu alıyorsak, biz de risk altındayız.

 

 

 

10. Parmak Arası Terlikler Sandığımız Kadar da Masum Değil

Uzmanlar parmak arası terlik giyenlerin acı veya sakatlanma riski altında bulunduklarını söylüyor.
Geçtiğimiz Ağustos ayında Kaliforniya’da bir kadın parmak arası terliğin ayağından çıkması sonucu şelaleden düşerek hayatını kaybetti.
Parmak arası terlikler her yıl 200 bin kişinin sakatlanmasına yol açıyor.

11. Ve Şemsiyeler

Birinciliği şemsiyelere vermek uygundur diye düşünüyorum. Ne yazık ki her yıl ortalama 2 milyon insan (gerçekten de azımsanmayacak bir rakam), şemsiyeler yüzünden hayatlarını kaybediyor.
2016′nın Temmuz ayında motosikletiyle giden bir kadın, rüzgardan dağılmış olan bir şemsiyenin kazık gibi boğazına saplanması sonucu hayatını kaybetmiştir.

 

 

 

 

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.