Webmaster

Google’da Üst sıralara Çıkmak İçin Neler Yapılabilir?

Bu yazımda sizlere Google’da üst sırala çıkmaktan bahsedeceğim.

Öncelikle sitenizin hedefini, misyonundu iyi seçmeniz gerekiyor. Tek bir bölüm dahilinde çalışmalar yapmalı, Alan adınız siteyi doğrudan anlatan açık bir isim olmalıdır.

Ayrıca Site adınız akılda kalıcı olmalıdır. Bu yüzden uzun isimler seçmemenizi öneriyorum. Google sitenizin tasarımından ziyade içeriğe bakıyor. Sitenize güzel bir tema seçmeden önce, ne tür içerikler paylaşmalıyım, siteyi hangi yollarla doldurmalıyım? sorularına cevap aramanız gerekmekte.

 

 

Sitenizi kurdunuz, içerik oluşturmaya başladınız. Şimdi sıra gündemi takip etmekte, ve özgün yazılar yazmakta.

Özgün yazılar, sitenize alıntı yazıdan daha çok katkı sağlar. Bu yüzden özgün yazılarlan yola devam etmelisiniz. Düşünün “X” konusu hakkında yazı yazdınız. İnsanlar Google‘a “X Konusu” yazdı ve sitenize giriş yaptı. Birde şöyle düşünün başka bir siteden bir yazı alıp, kendi sitenizde paylaştınız bu yazının ismi de “Y” Konusu olsun. İnsanlar Google‘a “Y” konusu yazdı ve sizin siteniz belki de sayfalarca geride kaldı ve alıntı yaptığınız siteye giriş yapıldı. Aradaki farkı anlamışsınızdır. İşte özgün yazının faydası bu.

Siz özgün yazılarla sitenizi doldurduğunuzda zaten o farkı göreceksiniz ve Google‘da üst sıralara çıkabileceksiniz.

Ayrıca kendi site içeriğinize benzer bir site seçin ve bu siteyi takip edin. Bu site nelerden hit alıyor, nasıl tıklanıyor? bunları not edin. Ve sizde buna benzer içerikler üretin. Bakın aynı içerikleri değil, sadece benzer içerikleri sitenizde yer edinin.
Yazı başlıklarını sitenize uygun bir şekilde seçin. Gündemi takip ederek yazılar yazın.

Sosyal medya hesaplarınızı oluşturun, sosyal medya hesaplarını en iyi şekilde kullanmaya önem verin. Google için önemli olan bir noktadır. Google web sitelerinin sosyal medya sayfası ve belirli bir sayıda takipçisi olmasını markalaşma sinyali olarak görür.

 

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin İlk Yapılması Gerekenler

 

Şimdi de sitenizin alt yapısı hakkında konuşalım;
İçerikten ziyade bir konu daha var, buda; sitenizin ne kadar Seo uyumlu bir kodlamaya sahip oluşu. Bu konuyu ele alırsak, site temanızın SEO kodlamalı olduğuna önem vermelisiniz.
Siteyi boş dosyalar ile doldurmamalısınız. Sitenizin açılış süresi de ayrı bir önemli noktadır.

 

 

Anahtar Kelimelerin Seçilmesi

Sitenize tek bir konu ve içerik dahilinde yazılar yazmanızı söylemiştim. Mesela sizin siteniz Teknoloji hakkında içerik üreten bir site, sizde buna göre anahtar kelime analizi yapın.

Anahtar kelimenin yazı başlıklarında olması;

Yazı başlığı bir içeriğin en önemli ikinci parçasıdır. Yazınızın odaklandığınız anahtar kelimede Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, odaklandığınız anahtar kelimeye yazı başlığınızda mutlaka yer vermelisiniz.

 

İçerik Uzunluğu

Uzun yazılan içerikler, Google için nasıl bir avantaj sağladığını biliyormuydunuz? Şimdi öğrendiniz 🙂 Sitenize kısa yazılan içeriklerden Ziyade uzun yazılan içeriklere yer verin.

 

 

Resim Optimizasyonu

Sitenize attığınız, kullandığınız resim isimlerine önem vermeniz gerekiyor. Örnek verecek olursak bir yazı paylaştınız yazı başlığı “Teknolojik etmenler” Resimleri de bu başlığa uygun isimlendirmeniz gerekiyor. Bu sayede Google sizin sitenizdeki resimleri daha hızlı indexler.

 

 

Sitenin Güncel Olması

Google‘un en önem verdiği noktalardan birisi sitenin güncelliği, kesinlikle hergün sitenizi güncel tutun, sitenize 1 gün yazı atıp 3-4 gün beklemeyin, Gerekiyorsa hergün yazılar atmalısınız.

 

 

Sitedeki Yazıların Güncelliliği

Sitenize attığınız yazıların güncelliğinden emin olun, Gidip eski güncelliliğini yitirmiş konulardan sitenizde söz ettirmeyin.

 

 

Sitedeki Kırık Linkler

Sitenizde çok kırık link bulunması, Google‘da sitenizin güncelliğini yitirmiş, tabiricaizse terkedilmiş izlenimi yaratabilir. Sitenizdeki linklerin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

Sitedeki Yazıların Okunabilirliği

Sitenize yazı atarken, yazdığınız yazıların basit kelimeler içerdiğine dikkat etmelisiniz. Çok uzun cümleler kullanmamalı, yazıları paragraf paragraf ayırmalısınız.

 

 

Sitede Geçirilen Süre

Google ziyaretçilerin arama sonuçları üzerinden gittiği bir içerikte geçirdikleri ortalama süreye oldukça önem verir.

Ziyaretçileriniz içeriklerinizde geçirdikleri süre fazla ise, bu Google sıralamalarınıza olumlu olarak yansıyacaktır.

 

 

Etiket Kullanımı

Sitenize yazı attıktan sonra yapmanız gereken en önemli noktalardan birisi de etiket kullanma, Sitenize yazı attıktan sonra her zaman etiket alanına bu yazı ne hakkında? sorusuna yanıt vererek etiket cümleleri yazmanız gerekiyor.

 

 

Kaynak ve Referans

Akademik seviyede makale yazımlarında olduğu gibi, eğer başkasının bir çalışmasından fayda sağlıyor ve paylaşıyorsanız, o yazıyı kaynak göstermeniz Google tarafından bir kalite ölçeği olarak algınacaktır.

 

 

Yazıların Kalitesi

Yazılarınızın kalitesini bozmadan devamlı olarak içerik üretmeye devam etmelisiniz.

 

 

Meta Açıklamaları

Bir yazınızın meta açıklamasını yazıyorsanız, o meta içeriğinizde yer vereceğiniz o açıklama kesinlikle içeriğinin özetini doğrudan gösterecek bir açıklama olmalıdır.

 

 

Sitedeki Bot Mesajlar

Sitenizde kesinlikle robotlara yer vermeyin, insan dışı yazılan yazılar Google tarafından spam olarak algılanıyor ve bunu farkettiği an o sitenin, o içerikteki sitenin sıralamasını düşürüyor.

 

 

Aynı IP Adresinden Gelen Ziyaretçiler

Aynı server üzerinde bulunan diğer sitelerden çok fazla sayıda backlink almak, Google tarafından spam olarak algılanabilir. Bu sebeple, paravan bloglar kurup, ana sitenize link vermek amaçlı yaptığınız çalışmalardan uzak durmanızda fayda var derim.

 

 

Açılır Pencere ve Dikkat Çekici Reklamlar

Açılır pencere reklamları tekil reklamlardan daha çok kazandırdığı biliniyor. Fakat bu açılır pencere (popup) reklamları Google‘un hiç hoşuna gitmiyor. Sitenizde bu reklamlara yer vermeyin.

 

 

Backlink Vermek

Gördüğünüz, önünüze gelen sitelere backlink vermeyin, bu sitenizin kalitesini düşürebilir. Backlink vereceğiniz siteleri iyi seçmeniz gerekiyor. Yani siz teknoloji sitesi iseniz gidip ilaç sitesine backlink vermeyin.

 

 

Chrome’da Yer İşareti Koyulan Sayfalar

Eğer yazdığınız her hangi bir yazı ziyaretçileriniz tarafından Chrome tarayıcısında favorilere ekleniyor / yer işareti koyuluyor ise, bu Google’a ziyaretçilerinizin yazınızı değerli bulduğunu gösterecektir.

 

 

Yardımcı İçerik

Bir konunuzda bir yazılımdan bahsettiğinizde, bu yazının altına buna benzer yazılar bölümünü eklemeyi unutmayın. Bu yazınızın daha çok değer kazanmasını sağlar.

 

Sitede Kodlama Hataları

Sitenizde çok fazla kodlama hatası olur ise, Google bu siteyi zayıf olarak algılayabilir. Sitenizde kodlama hatalarına yer vermeyin.

Bu yazım 4 senede biriktirmiş olduğum tecrübeler ve edindiğim bilgiler ile yazılmıştır. Bu yazıdaki maddeler tamamen size öneri niteliğindedir.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.