1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. İşte Karşınızda eSIM Kullanan İlk Telefon; Google Pixel 2, Peki eSIM Ne İşe Yarıyor?

İşte Karşınızda eSIM Kullanan İlk Telefon; Google Pixel 2, Peki eSIM Ne İşe Yarıyor?

İşte Karşınızda eSIM Kullanan İlk Telefon; Google Pixel 2, Peki eSIM Ne İşe Yarıyor?

SIM kartın – “Abone Kimliği Modülü” (Subscriber Identity Module) anlamına geldiği SIM kart, çipin içinde gömülü küçük bir plastik parçasıdır. Ana amacı, telefonunuzun bir hücresel şebekeye bağlanmasına ve operatörünüzün söz konusu cihazda servis kullandığınızdan haberdar edilmesine izin vermektir. Bir eSIM, hemen hemen aynı görev setine hizmet eder. Bir önemli fark ise, cihazda gömülü olmasıdır. eSIM çıkartılamaz.

 


Google’un duyurusunun hemen ardından Google Pixel 2 ve Google Pixel 2 XL’nin eSIM’i kullanan ilk iki telefon olduğu doğrulandı. eSIM sistemi isteğe bağlıdır; yani, hizmet almak için mevcut bir Nano SIM kartı da kullanabilirsiniz, ancak siz bu yeniliği kullanmak istiyorsanız, tamamen ücretsiz yapabilirsiniz. Bir çeşit. Google, Project Fi taşıyıcı hizmeti için eSIM’i benimsiyor. En azından şimdiye kadar eSIM üzerinden bağlanabileceğiniz tek ağ bu. Bu seçenek, Pixel 2 veya Pixel 2 XL’nizin ilk kurulum işlemi sırasında kullanılabilir olacaktır.

Neden eSIM?

Operatörünüzden fiziksel bir SIM kart almanıza gerek yoktur ve SIM kart tepsisini çıkarmak için bir ataç araması gerekmez. Aslında süreç, bir Kablosuz ağa bağlanmaktan daha fazla bir güçlük oluşturmamalıdır. Ancak telefonlarında eSIM teknolojisinin uygulanmasıyla Google, eSIM’in taşıyıcı tanımlamada baskın bir yöntem olduğu bir geleceğe daha da yakınlaşmayı hedefliyor. ESIM’ler daha küçük olduğundan geleneksel bir SIM kart ve SIM yuvası yerine bunları kullanmak, diğer önemli devreler için gelecekteki telefonlardaki boşluğu kaldıracaktır.

Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak. 650 $ veya 850 $ fiyatlar ile piyasaya çıkması beklenen telefonları almak isterseniz ön sipariş verebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap