İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Google News Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

Google News Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

Google News Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

Google news, internet aracılığı ile haber sitelerinin yayınladığı haberlerin listelendiği güncel haberleri pratik bir şekilde okumanıza yarayan haber platformudur.

 

Buradaki yayımlanan haberler saniye başı index alarak google news haber servisinde okumaya hazır hale gelmesine olanak sağlar. Yüzlerce haber siteleri ajansların verdiği bilgiyi aktararak anında habercilik sistemi ile kullanıcılara kaliteli ve doğru haberleri kendi sitelerine ekleyerek google news servisinde okumaya hazır hale getirilir. Google news her haber sitesini bu servise eklemez kayıt olmak için baş vuran sitelerin belli bir aşamadan geçmesi gereklidir. Öncelik olarak sitenin öz geçmişini inceler ve kendi belirmemiş olduğu kriterlere uyum sağlıyor mu onu inceler bu aşamaları doğru bir şekilde aradığı niteliklere uyduğu taktirde kendi bünyesine ekler. Şimdi size google news kayıt aşamasıyla ilgili doğru adımları anlatacağız.

 

 

Google news kayıt öncesi yapmanız gerekenler.

1- Haber siteniz var ise piyasada ücretsiz dağıtılan scripti ve ya wordpress kullanıyor iseniz ücretsiz dağıtılan tema tercih etmeyin piyasada satılan haber temalarını tercih edin google news uyumlu olması önemlidir temayı satın aldığınız kişiden bunu mutlaka öğrenin.

2- Kendinize bir ekip oluşturmanız gerekiyor ayrı ip adreslerinden haber yayımlanması sizin için artı fayda sağlayacaktır.

3- Haberleri güncel olarak takip edin ve anında sitenize ekleyin başka haber sitelerinden kopya haber kesinlikle yayınlamayın.

4- Haber siteniz için profesyonel bir şekilde seo çalışması yaptırın ve news kayıtlı sitelerden tanıtım yazıları yazdırın sizin için önemli bir adım olacaktır.

5- Alan adınızın içinde haber kelimesi geçmesi size büyük avantaj sağlar neye hizmet ettiğinizi belirler bu yüzden alan adınızda haber kelimesi geçmesi gereklidir.

6- Site içi seo ayarlarınız haber kelimesine uygun bir şekilde ayarlayın site başlığı, site açıklaması, etiketler düzgün bir şekilde olsun.

7- Sitenizin hızlı açılabilir olmasına dikkat edin yavaş açılan siteler ziyaretçiler tarafından sevilmezler google’da bunu önemser.

8- Mobil uyumlu bir site hazırlayın son iki yılda mobil internet kullanıcı sayısı on kat arttı google’da mobil uyumlu siteleri ciddi bir şekilde önemsiyor.

9- Haber siteleri eklenen haberlerin sonunda konuya ait id adresi belirler sizde sitenizde yayınladığınız haberlerde id belirleyin ( örnek: siteadi.com/haber/kaza-oldu-olenler-var-3479.html )

10- Sitenizde mutlaka bunları bulundurun Künye, Gizlilik Politikası, Hukuka Aykırılık Bildirimi ve İletişim gibi sayfalarınız tam ve eksiksiz olsun.

 

Yukarıdaki belirlediğimiz on seçeneklerden biri bile dahi eksik olursa google nesw servisinde yer almanız mümkün değildir. Tamamen eksiksiz bir şekilde kendinizi hazır hissediyorsanız google news kayıt işlemine geçebiliriz.

 

Google News Kayıt İşlemi

 

1- Vermiş olduğumuz linke tıklayarak başvuru sayfasına gidiyoruz. partnerdash.google.com/partnerdash/

2    Vermiş olduğumuz linki tıkladıktan sonra şu şekilde bir görüntü ortaya çıkacaktır.

3   Bu kısımda hangi sitenizin google news için başvurmak istiyorsanız o siteyi seçiyorsunuz.

4    Bu alanda sitenizden bahsedin ne zaman kuruldu, hangi amaçla kuruldu, ilkeleriniz ve politikalarınız nelerdir bahsedin. Bu kısmı ingilizce doldurmak zorunda değilsiniz güzel okunabilir Türkçe imla kurallarına uygun bir şekilde girin.

Yukarıdaki belirli alanları eksiksiz ve haber sitenize tam uyan hedefleri seçin aksi taktirde bekleme süreniz dahada uzayacaktır. Tüm alanları doldurduktan sonra google news servisine girmeniz için son adım kaldı o gönder dedikten sonra size aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

Bu pencereyi gördüyseniz başvuru işleminiz alınmıştır artık bekleme süreci vardır yaklaşık 3 hafta gibi bir süre bekledikten sonra olumlu yada olumsuz bilgilendirme mesajı alacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap